A do tego inne przedsięwzięcia w całym województwie. Planowane są m.in. dwa konkursy ekologiczne kierowane do szkół podstawowych i gimnazjalnych, znajdujących się na obszarach parków krajobrazowych naszego województwa. Jeden z nich nosi nazwę Znam Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”, i w tym roku będzie to już XX edycja tego konkursu.
Z kolei drugi pod nazwą „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” jest konkursem o zasięgu ogólnopolskim, którego cztery pierwsze etapy zostaną zorganizowane i przeprowadzone na terenie Województwa Zachodniopomorskiego przez ZPKWZ.
Kolejnym działaniem promocyjnym będzie Europejski Dzień Parków, który odbędzie się 6 czerwca br. w Dolinie Miłości (koło Zatoni Dolnej w gminie Chojna). Wydarzenie będzie otwartym spotkaniem dla wszystkich zainteresowanych, jak również okazją do integracji środowiska związanego z ochroną przyrody, w tym jednostek samorządu terytorialnego, instytucji i organizacji oraz innych parków. Będzie to cykliczna impreza, której partnerami mogą stać się parki sąsiednich krajów. Spotkania posłużą upowszechnianiu walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk, współpracy przy międzynarodowych projektach związanych z ochroną gatunków i siedlisk oraz wzajemnym poznawaniem różnorodności strukturalnej jednostek i organizacji chroniących przyrodę w Europie.
W dniach 26 września – 5 października br. zaplanowano wydarzenie pod nazwą „Tydzień Żurawia”, które odbędzie się w Gryfinie i Marwicach. Przedsięwzięcie odbywa się corocznie od 2005 roku z inicjatywy Parku Narodowego Unteres Odertal oraz Dyrekcji Parku Krajobrazowego Dolna Odra, a jego zadaniem jest przybliżenie mieszkańcom informacji o żurawiach, które licznie przybywają w okolicy Międzyodrza oraz na pobliskich polach. Impreza ta zyskała już wielu sympatyków, zwłaszcza po stronie niemieckiej. Chętni przyjeżdżają nawet z innych krajów europejskich, by móc obserwować przepiękne widowisko jakim jest przylot nawet 8 tysięcy ptaków.
W województwie zachodniopomorskim jest 7 parków krajobrazowych. Od 2009 r. Parki Krajobrazowe są pod pieczą Samorządu Województwa.
Paki Krajobrazowe są jedną z form ochrony przyrody i krajobrazu w Polsce. Podobnie jak parki narodowe posiadają własną administrację, a ich główne zadania to edukacja, promocja, działania w zakresie turystyki i rekreacji, współpraca z różnymi jednostkami i osobami żyjącymi i gospodarującymi w granicach parków oraz ochrona tych najcenniejszych obszarów w województwie. Więcej o nich na stronie http://www.zpkwz.pl.
Napisz komentarz
Komentarze