Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:47
Reklama
Reklama

Otwarcie muzeum w Gryfinie

Po opuszczeniu Rybakówki, Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej otrzymało tymczasową siedzibę na Górnym Tarasie. Po oddaniu stowarzyszeniom odremontowanego dworcowego budynku, TMHZG ponownie zapakowało swoje zbiory i przeniosło się do nowego pomieszczenia. Każda przeprowadzka tego małego muzeum do najłatwiejszych nie należy. Wymaga i sporej uwagi, i pracy. Nowe lokum nie wprawiło w zachwyt członków stowarzyszenia, ale w myśl powiedzenia „lepszy rydz niż nic” zabrali się do pracy i mimo że oficjalnego otwarcia dość długo nie było, to wiele się działo w nowej siedzibie. Wreszcie decyzja zapadła i uroczystość otwarcia odbyła się w środę, 30 kwietnia.
Otwarcie muzeum w Gryfinie

Szampana nie było, ale uroczystego przecięcia taśmy dokonały trzy osoby - wiceburmistrz Janusz Korżak, sekretarz gminy Beata Krzyszkowska i burmistrz Henryk Piłat, który w swoim krótkim przemówieniu powiedział m.in.:

-Bardzo cenię i szanuję  ludzi z pasją. To dzięki pasjonatom dzieje się w naszym mieście tak wiele wspaniałych rzeczy. Pasjonatom z Towarzystwa marzy się miejsce, które spełniałoby warunki konieczne do stworzenia prawdziwego regionalnego muzeum i nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie znaczenie miałoby jego powstanie dla pokoleń. Zbiory się powiększają, a miejsca na ekspozycje coraz  mniej, a kolejne przeprowadzki – wiadomo - nie służą. Potrzebna jest stała lokalizacja. 
 
Z dalszej wypowiedzi burmistrza wynikało, że taka możliwość się zarysowuje. Jest szansa na remont Pałacyku pod lwami i tam w przyszłości znalazłoby się miejsce dla muzeum. Może jakaś nadbudówka    nad obecnym teatrem Janusza Janiszewskiego? No i problem, ku radości twórców Towarzystwa, byłby rozwiązany.
 
W otwarciu uczestniczyło więcej oficjalnych gości aniżeli mieszkańców. Godzina czternasta nie była najlepszą porą zaproponowaną przez Zarząd, jako że są to godziny pracy większej części mieszkańców. Jednak otwarcie było, obietnice i nadzieje na przyszłość również. Wszyscy więc byli zadowoleni na czele z przewodniczącym Arkadiuszem Kostrzewą, Katarzyną Figas (która jak lew walczy od lat o muzeum), Janiną Zawadzką i pozostałą silną grupą, w skład której wchodzą m.in. Ela Ulanowska, Krzysztof Wieliński, Julian Dalidowicz (zawsze z aparatem fotograficznym), Dawid Rembecki (ten najmłodszy), Mirosław Rynkiewicz („złota rączka”).
 
Szanowni Państwo, warto pójść i zobaczyć. Warto wspierać, no i jakaś pochwała też by się przydała. Może gdzieś na strychu jakiś „eksponat” się kryje? Można go przytargać do siedziby TMHZG, która 1-2-4 maja otwarta będzie w godz. od 15 -18. 
 
Trzeciego maja na nabrzeżu w godz. od 10 do 18 będzie czynna giełda staroci i rozmaitości.
Trzeciego maja w uroczystościach na nabrzeżu uczestniczyć będzie historyczna grupa rekonstrukcyjna z Bań, więc kto żyw, niech wybiera się na nabrzeże.
 
Do odwiedzenia siedziby  TMHZG w budynku dworcowym (wejście do piwnicy) Towarzystwo zaprasza w każdą środę w godz. od 17 – 19. Istnieje również możliwość zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu – tel. 662 566 480.
TWS

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama