– Ważne jest to, aby nie robić niczego na siłę. Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia, ponieważ wtedy na pewno się zniechęci. Zamiast tego, warto zadbać o regularność posiłków i dopilnować, by maluch w przerwach pomiędzy posiłkami nie podjadał – dobrze jest wyeliminować przekąski oraz słodkie napoje, które pozostawiają poczucie sytości przez długi czas i przez to odbierają ochotę na obiad czy kolację – mówi Katarzyna Foszner, specjalista ds. żywienia, ekspert kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.– Pamiętajmy również o tym, aby się nie poddawać! Żeby maluszek zaakceptował zupełnie nową potrawę potrzeba czasu, zazwyczaj około 10 do 15 „podejść”. Najlepiej zacząć od małych porcji, stopniowo zwiększając dawkę, zmieniając formę, urozmaicając potrawę – np. podając kaszę raz na słodko, raz na słono – dodaje.
jej w formie deseru lub słodkiego śniadania – przecież większość dzieci szaleje za słodyczami! Można je łatwo zastąpić, np. kaszą manną lub kukurydzianą. W przypadku śniadań, wystarczy ugotować kaszę na mleku, a następnie zmiksować sezonowe owoce, np. truskawki czy jagody i tak przygotowanym musem polać kaszkę. Dodatkowo, warto udekorować całość kawałkami owoców
i jogurtem lub serkiem homogenizowanym.
Jednak trzeba mieć na uwadze, że nawet najbardziej wyszukane i oryginalne metody nie zaowocują, jeśli my sami nie damy dzieciom dobrego przykładu. Pamiętajmy, że dzieci czerpią wzorce, również te żywieniowe, ze swojego najbliższego otoczenia. Dlatego pierwszym krokiem powinno być włączenie kaszy do jadłospisu całej rodziny i wspólne spożywanie posiłków. Widząc na talerzu u rodziców tę samą potrawę, co u siebie, maluch nie będzie czuł się odosobniony, a jedzenie kaszy uzna za coś oczywistego.
Nasza redakcja wspiera kampanię "Lubię kaszę". Ogólnopolska kampania „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” ma przekonać Polki i Polaków, że warto jeść kaszę częściej i uwzględnić ją w codziennej diecie.Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa www.lubiekasze.pl, dzięki której można poznać różne rodzaje i walory zdrowotne kaszy, dowiedzieć się, jak przekonać do niej dzieci oraz zamieszczać własne przepisy na dania z kaszą. Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Napisz komentarz
Komentarze