Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 09:17
Reklama
Reklama

Stworzyli taką właśnie mozaikę

Zwieńczeniem warsztatów artystycznych w Swobnicy jest złożony z poszczególnych prac uczestników ceramiczny mural mozaikowy na miejscowej szkole. Trzecia część warsztatów pt. „Swobodnie o Swobnicy” ceramicznych zakończyła się w niedzielę, 18 maja 2014 r.. Organizatorami są gmina Banie i niemieckie stowarzyszenie HOP z Wolgastu. O tym jak przebiegała twórcza praca w Swobnicy opowiada Andrzej Łazowski, prezes stowarzyszenia Czas, Przestrzeń, Tożsamość.
Stworzyli taką właśnie mozaikę
Warsztaty rozpoczęliśmy od wprowadzenia w ogólne założenia projektu czyli stworzenia mozaiki, docelowo zamontowanej na budynku szkoły, która tematycznie nawiąże do miejscowości Swobnica.
Uczestnikom zaproponowano spacer po wsi, wycieczkę na zamek oraz zwiedzanie tego obiektu wewnątrz. Zwrócono uwagę na lokalne legendy zapisane w publikacji „Swobnica" Romana Czejarka.
 
Prowadząca warsztaty przedstawiła technikę mozaiki ceramicznej oraz założenia techniczne projektu. Kursanci wyruszyli na spacer zaopatrzeni w papiery, markery, po to by wrócić z projektem ich własnych, inspirowanych Swobnicą obrazów, wszystkich wpisanych w formę koła o średnicy ok 30 cm. Mając gotowe projekty, każdy z uczestników mógł rozpocząć swoją pracę. Realizacja przebiegała dwutorowo, a kursanci mieli do wyboru wykonanie mozaik wyłącznie z płytek ceramicznych, bądź z połączenia płytek i ręcznie formowanej gliny. Część z uczestników zadedykowała zatem swój czas na rzeźbienie w glinie charakterystycznych elementów wsi, inni postanowili uczynić to tnąc płytki ceramiczne. Prowadząca zwracała uwagę by projekty nie były zbyt złożone, ze względu na ograniczony czas realizacji oraz trudności w opanowaniu narzędzi do cięcia płytek. Pod koniec każdego z weekendów każdy z uczestników wykonał jedną pracę.
 
 
marzec 2014
Polsko-niemiecka grupa składała się z osób wysoko zmotywowanych i zainteresowanych techniką mozaikową. Dużo osób tej grupy jest związane z środowiskiem artystycznym – byli wśród nich artyści plastyczni, prowadzący warsztaty artystyczne, nauczyciele itd. Mimo tego prawie wszyscy uczestnicy wcześniej nie zajmowali się techniką mozaikową lub ceramiką samą w sobie. Niektóre osoby przyjechały nawet z dalekich miast jak np. Greifswald, aby móc uczestniczyć w warsztatach, co potwierdza ich mocną motywację. Praca przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Wszystkim było wesoło i przyjemnie, mimo że wszyscy zajmowali się swoją mozaiką bardzo pracowicie. W naturalny sposób powstały mozaiki, które można podzielić na trzy tematy:
-architektura,
-przyroda,
-element architektoniczny.
 
kwiecień 2014
Grupa się mocno różniła od marcowej grupy uczestników warsztatów.  Większość osób po raz pierwszy była w Swobnicy. Tym razem udało się nawiązać kontakt ze stowarzyszeniem ceramików „Keramikhütte" z niemieckiej wioski Senftenhütte, z którego ramienia przyjechało kilka osób.
 
Po raz kolejny praca przebiegała wesoło i przyjemnie. Wszyscy uczestnicy bardzo mocno zajmowali się swoim dziełem, nawet po wyznaczonych godzinach warsztatowych. Powtórzyły się tematy, ale nie pojedyncze pomysły mozaik. Uczestnicy ponownie stworzyli prace w trzech tematach: architektura, przyroda, element architektoniczny.
 
Pod koniec warsztatów wszyscy uczestnicy wyrażali swoje mocne zadowolenie o przebiegu warsztatów. Byli bardzo dumni ze swoich dziel i wyrażali swoją chęć, aby, jak mozaika będzie już zamontowana na ścianie szkoły, wracać i podziwiać całokształt mozaikowy. Uczestnicy mocno chwalili osobę prowadzącę, osobę tłumaczącą jak i wszystkich innych osób, które się przyczynili do zorganizowania i prawidłowego przebiegu warsztatów i całego ich pobytu w Swobnicy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama