A to wszystko wydarzyło się… podczas Tygodnia Bibliotek, w bibliotece na Górnym Tarasie w Gryfinie.
Co senior w bibliotece i dla biblioteki może…
Z krótką wizytą do biblioteki wpadła M. Kotnis ze swoją grupą czterolatków z Przedszkola im. Kubusia Puchatka w Gryfinie.
Obiecałyśmy przedszkolakom, a że nie jest to ich pierwsza wizyta w bibliotece na Górnym Tarasie, że będą mogły pograć w gry planszowe bez żadnego naszego bibliotecznego „przynudzania”. Jednak w Tygodniu Bibliotek, w którym „czytanie łączy pokolenia” nie można było postąpić inaczej. Sprawiłyśmy dzieciom niespodziankę. Czekała na nie babcia Irenka Lewandowska, studentka Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
I ta Babcia, na początku z wielka tremą, przeczytała dzieciom wiersz pt. „Okulary” Juliana Tuwima. Pani Irenka była tak pomysłowa, iż powycinała dla każdego przedszkolaka papierowe okulary i siedząc z dziećmi na dywanie, pomagała czterolatkom wyklejać je guzikami i cekinami. Pani Irenka jest po prostu wyjątkowa – do czytania wierszy i robótek ręcznych zawsze gotowa.
Warsztaty Eko na GT
W filii bibliotecznej na Górnym Tarasie w Gryfinie prowadzony jest corocznie Tydzień Bibliotek. W tym roku „czytanie łączy pokolenia”.
Pojawił się nieoczekiwany pomysł. Wiadomo, że często takie spontaniczne akcje wychodzą najlepiej.
Obustronna wola działania była.
Helena Woźniewicz od wielu już lat jest przyjacielem biblioteki na Górnym Tarasie.
Bez niej ta placówka byłaby uboższa w niekonwencjonalne formy promocji książki i czytelnictwa - nie tylko wśród najmłodszych, uboższa w oryginalne poglądy na kreowanie wyobraźni twórczej, na kontakt z książką.
Pani Helenka przeprowadziła warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków wg własnego scenariusza.
„Tajemnica zaginionych liter” czyli opowieść o tym, jak ważne jest czytanie książek.
W pewnej bibliotece zniknęły litery z książek. Pozostały tylko białe karty i nikt nie będzie już mógł czytać.
„Tajemnicę zaginionych liter” opowiedziały aktorki z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, a odbiorcami były dzieci z Przedszkola im. Misia Uszatka („Pieski” – wych. Marzena Ulitko) oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 (opiekunowie: Ewa Jóźwiak, Zofia Wiczkowska).
„Moda na nie uczenie się”, moda na lawiranctwo
Spektakl pt. „Moda na nieuczenie się” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ukazuje młodemu człowiekowi, jak ważna w życiu jest nauka. Krytykuje drogi na skróty, pokazując, że prowadzą one donikąd.
Czy zainspirowani tym spotkaniem uczniowie „modę na nie uczenie się” zamienią na „myślę, więc… nie ściągam”?
Bajeczny poniedziałek
W bibliotece na Górnym Tarasie mieszkają królowie, wróżki, czarownice, ale też i zamieszkała Atolka. Syrenka. Ulubienica świata podwodnego Lazurowej Laguny. Atolkę „stworzyła” Mariola Fajak-Słomińska, pisarka, aktorka Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Przyjechała, aby spotkać się najmłodszymi czytelnikami, na spotkanie autorskie.
I przed nami kolejne działania – wyzwania, bo kolejny Tydzień Bibliotek już za rok.
Ewa Chołdrych – kierownik filii bibliotecznej
Maria Delczyk (foto)
Napisz komentarz
Komentarze