Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 21:24
Reklama
Reklama
Reklama

KuKuKa o drogach do wolności

Powodem spotkania jest uczczenie 25. rocznicy okrągłego stołu – mówił w sobotę Werner Jerke, dyrektor Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde. –Chcemy wyrazić swoje podziękowania, ponieważ też dzięki temu mamy dziś wolną Europę. Penemünde to miejsce historyczne, gdzie wykorzystywano ludzi do niewolniczej pracy – dodał dyrektor. –Na kolebkę Solidarności niemal wszyscy wskazują Gdańsk, a zapominają, że powstawała ona również w Szczecinie – powiedział Andrzej Łazowski, prezes stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Przez ponad tydzień Zalew Szczeciński i miejscowości nad nim położone będą areną wydarzeń FestiVWalu KuKuKa.

Polsko-niemiecki projekt KuKuKa, którego głównymi inicjatorami są Andrzej Łazowski i Martin Schröter jest wspólnym przedsięwzięciem regionów zlokalizowanych przy ujściu Odry po obu stronach granicy. W imprezie uczestniczą mieszkańcy naszego regionu, w tym biorący udział w wyprawie studyjnej zorganizowanej przez gminę Banie. Wśród uczestników są przedstawiciele z Bań, Gryfina, Chojny i Cedyni.

 
Częścią uroczystości w sobotę w Penemünde był panel dyskusyjny. Uczestniczyły w nim „matki Solidarności” (taki też tytuł nosi wydana przez Czas Przestrzeń Tożsamość książka). Były tam m.in. Maria Zarzycka, Maria Wątróbska, Irena Pieńkowska. Na początek wyświetlono film pt. Droga do Wolności. W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez dr. Jerzego Krasuckiego uczestniczył Włodzimierz Puzyna i Romuald Kurzątkowski.
-Film mówił o zmianach gospodarczych, a niczego nie mówił o zmianie samorządowej i to jest mim zdaniem wypaczenie całego obrazu, ponieważ ta reforma dużo dla nas znaczyła – powiedział Włodzimierz Puzyna współtworzący reformę samorządową początku klat 90. -Dużo dzięki tej reformie się zmieniło, a Niemcom zawdzięczamy, że Polska w Unii Europejskiej się znalazła.
Stowarzyszenie OPERNALE e.V zorganizowało koncert z okazji 25-lecia pokojowej rewolucji w Polsce i Niemczech.
 
 
 
Projekt KuKuKa jest realizowany w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) Programu współpracy transgranicznej INTERREG IVA. Tegoroczna edycja festiwalu zyskała również wsparcie województwa zachodniopomorskiego. Na dofinansowanie wydarzenia zarząd województwa przeznaczył 20 tys. złotych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 60 plusTreść komentarza: Coraz więcej odchodzi 70-latków.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 19:04Źródło komentarza: Żałoba daje nam czas na podziękowanie za to, że mieliśmy okazję znać i kochaćAutor komentarza: GryfinianinTreść komentarza: Gdzie były związki jak budowano elektrownie gazową. Dali sobie za płotem wcisnąć gazówkę to się dziwią, że likwidują stare bloki węglowe. Nigdzie nie istnieją 2 elektrownie w jednym miejscu. Elektrownia w Nowym Czarnowie będzie istnieć tylko jako gazówka. Wszyscy to wiedzieli nawet Związkowcy i ***. Nie ma jednej pracy do emerytury. Komuna się skończyła ponad 30 lat temu ludzie z elektrowni. Tacy mądrzy jesteście to pokażcie to w innej pracy. Nie będzie biegania do związków i spania po nockach.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 19:03Źródło komentarza: Transformacja energetyczna – OZE i gaz zamiast nierentownych bloków węglowychAutor komentarza: zibiTreść komentarza: i co z tego? otwarta jest, pracują, ruchu nie utrudniają to po co się nad tym rozwodzić?Data dodania komentarza: 7.01.2025, 18:56Źródło komentarza: Obwodnica Gryfina oddana, a prace trwająAutor komentarza: Byly stoczniowiecTreść komentarza: Chba nie pracowales w Stoczni Szczecinskuej albo cie oklamywali ze nic nie dostali. Poczytaj - sprawdz - wypowiedz sie.Data dodania komentarza: 7.01.2025, 18:49Źródło komentarza: Transformacja energetyczna – OZE i gaz zamiast nierentownych bloków węglowych
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama