Polsko-niemiecki projekt KuKuKa, którego głównymi inicjatorami są Andrzej Łazowski i Martin Schröter jest wspólnym przedsięwzięciem regionów zlokalizowanych przy ujściu Odry po obu stronach granicy. W imprezie uczestniczą mieszkańcy naszego regionu, w tym biorący udział w wyprawie studyjnej zorganizowanej przez gminę Banie. Wśród uczestników są przedstawiciele z Bań, Gryfina, Chojny i Cedyni.
Częścią uroczystości w sobotę w Penemünde był panel dyskusyjny. Uczestniczyły w nim „matki Solidarności” (taki też tytuł nosi wydana przez Czas Przestrzeń Tożsamość książka). Były tam m.in. Maria Zarzycka, Maria Wątróbska, Irena Pieńkowska. Na początek wyświetlono film pt. Droga do Wolności. W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez dr. Jerzego Krasuckiego uczestniczył Włodzimierz Puzyna i Romuald Kurzątkowski.
-Film mówił o zmianach gospodarczych, a niczego nie mówił o zmianie samorządowej i to jest mim zdaniem wypaczenie całego obrazu, ponieważ ta reforma dużo dla nas znaczyła – powiedział Włodzimierz Puzyna współtworzący reformę samorządową początku klat 90. -Dużo dzięki tej reformie się zmieniło, a Niemcom zawdzięczamy, że Polska w Unii Europejskiej się znalazła.
Stowarzyszenie OPERNALE e.V zorganizowało koncert z okazji 25-lecia pokojowej rewolucji w Polsce i Niemczech.
Projekt KuKuKa jest realizowany w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) Programu współpracy transgranicznej INTERREG IVA. Tegoroczna edycja festiwalu zyskała również wsparcie województwa zachodniopomorskiego. Na dofinansowanie wydarzenia zarząd województwa przeznaczył 20 tys. złotych.
Napisz komentarz
Komentarze