Celem konferencji, w ramach partnerstwa 4 samorządów województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, jest zainicjowanie ponadregionalnej dyskusji dotyczącej uruchomienia programów pomocy środowiskom popegeerowskim i przeciwdziałaniu ich dalszemu wykluczeniu społecznemu, szczególnie w kontekście nowej pespektywy unijnej zaplanowanej na lata 2014-2020.
Spotkanie w Siemczynie zostało podzielone na 3 części. Pierwsza z nich to sesja otwierająca, gdzie przewidziano wystąpienia marszałków 4 regionów. W sesji naukowej dotyczącej rewitalizacji środowisk popegeerowskich eksperci i praktycy poruszą tematy związane m.in. z problemami społecznymi enklaw, z możliwościami aktywizacji życiowej i zawodowej na przykładzie powstałych wiosek tematycznych, a także przedstawione zostaną aktualne możliwości reintegracji środowisk popegeerowskich. W ostatniej części – w panelu dyskusyjnym – stanowiska przedstawią zaproszeni goście: doradca Prezydenta RP Henryk Wujec, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski.
Państwowe Gospodarstwa Rolne, które przez lata stanowiły gospodarki rolnej w Polsce zostały zlikwidowane na mocy ustawy w 1991 roku. Oznaczało to utratę pracy dla blisko 400 tysięcy ich pracowników. Tereny popegeerowskie to nadal obszary o niskim kapitale kulturowym i ludzkim, słabym poziomie wykształcenia, wysokim wskaźniku bezrobocia oraz niskiej aktywności zawodowej. Organizacja konferencji ma zatem pozwolić na przyspieszenie zmian tej niekorzystnej sytuacji.
Dodatkowe informacje o przedsięwzięciu, w tym program konferencji i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej: www.ois.wzp.pl.
W załączeniu komunikat prasowy i program konferencji.
Napisz komentarz
Komentarze