Informacja od komendanta powiatowego PSP w Gryfinie - bryg. Jacka Rudzińskiego"
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie wspólnie z partnerami niemieckimi z powiatów Uckermark i Barnim realizują od 2011 r. projekt unijny pn.:
„Stworzenie wspólnego polsko-niemieckiego systemu zwalczania zanieczyszczeń o dużej powierzchni na Odrze oraz zwalczania skutków innych zagrożeń na obszarze
przygranicznym”. Projekt powstał w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca transgraniczna” krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 INTERREG IV A.
W dniu 14 czerwca 2014 r. na rzece Odrze odbędą się wspólne polsko-niemieckie ćwiczenia z udziałem sprzętu zakupionego w ramach realizacji powyższego projektu. Jest to sprzęt niezbędny do prowadzenia skutecznych działań ratowniczych na Odrze w zakresie usuwania zanieczyszczeń, w tym również substancji ropopochodnych. Dla skutecznego realizowania powyższych celów partnerzy projektu zakupili m.in.: zapory przeciwolejowe, urządzenia do zbierania oraz separacji substancji ropopochodnych, łodzie ratownicze, pontony kierunkowe i robocze, sprzęt kwatermistrzowski do zabezpieczenia logistycznego działań, sorbenty.
W sierpniu 2011 r. wydana została „Decyzja o przyznaniu wsparcia”, z której wynika, że strony uczestniczące w projekcie mają obowiązek zorganizować co roku wspólne
ćwiczenia na rzece Odrze z udziałem zakupionego sprzętu. Miejscem organizacji tegorocznych ćwiczeń po stronie polskiej będzie miejscowość Zatoń Dolna, po stronie
niemieckiej śluza w Niedersaaten. W działaniach uczestniczyć będą po stronie polskiej siły i środki z naszej komendy oraz jednostki OSP z powiatu gryfińskiego, będące w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego – łącznie ok. 70 osób.
Po stronie niemieckiej udział weźmie ok. 100 strażaków z powiatów, które realizują powyższy program. Tegoroczne ćwiczenia są podsumowaniem całego projektu. Główne cele planowanych działań wiążą się ze sprawdzeniem możliwości ratowniczych na bazie zakupionego sprzętu oraz doskonalenie współdziałania i przyjętych metod postępowania przez jednostki ratownicze polskie i niemieckie.
Napisz komentarz
Komentarze