Festiwale
W dniach 1.07-3.07 Uhuru weźmie udział w kolejnej edycji Festiwalu Schuhltheaterfest w SCHWEDT, gdzie zaprezentuje swój najnowszyc spektakl pt. „Fantom”. Ponadto aktorzy wezmą udział w różnych warsztatch tach teatralnych przygotowanych przez Uckermarkische Buhnen w Schwedt.
Następnie Uhuru uda się do DĘBNA, gdzie w dniach 4.07-6.07 odbywać się będzie TRIADA TEATRALNA. Tam również grupa skorzysta z warsztatów teatralnych oraz pokaże spektakl „Fantom”. Ciekawostką jest także prezentacja monodramu „IP” w wykonaniu Janusza Janiszewskiego – czyli samego guru Uhuru.
Międzynarodowe spotkania
Ciekawie zapowiadają się dwa spotkania międzynarodowe w Niemczech. Pierwszy projekt to warsztaty artystyczne (teatr/muzyka/taniec) odbywający się w dniach 14.07-21.07 w Schloss Trebnitz. Bedzie to część I projektu „Kulturalny trójkąt”, w którym biorą udział młodzi artyści z Polski, Niemiec i Francji. Pokaz finałowy warsztatów odbedzis ię w Berlinie. Druga część projektu zaplanowana jest na październik i odbędzie się we Francji.
Ostatnim wakacyjnym wydarzeniem – ale za to bardzo atrakcyjnycm bedą wielonardwe spotkania artystycznbe w centrum edukacji wanseeFORUM w BERLINIE, które odbeda się w dniach 23.08-31.08. Udział w nich wezmie młodzię z 5 krajów: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Czech i Macedonii.
Dwie gryfińskie prapremiery
Na 12 lipca Teatr Uhuru zaplanował dwie gryfińskie prapremiery – pokaz przedpremierowy spektaklu „Fantom” oraz monodramu Janusza Janiszewskoego „IP”. Na prezentację oraz spotkanie z twórcami zapraszamy o g. 18.00 na Scenie pod Lwami (Pałacyk pod Lwami, ul. Chrobrego 48).
„Fantom” Teatru Uhuru
Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski
Wykonawcy: Dorota Stolarska i Natalia Łuszczyńska
„Fantom” to performance, plastyczno-muzyczna impresja sceniczna, w którym głównym motywem jest granica między człowiekiem realnym a nierealnym, między tym, co prawdziwe i wirtualne. Tytułowy fantom to jakby symulator człowieka, jego widmo lub inaczej - awatar. Zawarta w spektaklu metafora człowieka współczesnego, ukazuje go jako istotę coraz bardziej oddalającą się od świata rzeczywistego, i zamykającego się w świecie wirtualnym, w którym bezpośrednie kontakty między ludźmi coraz bardziej zanikają. Zamiast prawdziwego spotkania mamy często jego symulację odbywającą się za pośrednictwem Internetu, facebooka czy telefonów komórkowych. Kameralny i kontemplacyjny charakter spektaklu – niczym ruchomy obraz - skłania do refleksji o nas samych.
„IP” – monodram Janusza Janiszewskiego
Spektakl inspirowany twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego)
Scenariusz, reżyseria i wykonanie Janusz Janiszewski
„IP”(Istnienie Poszczególne) to w połowie improwizowany monodram, nazwany pierwotnie „Stand-up Witkacy Theater” inspirowany filozofią oraz poglądami na życie i sztukę samego Witkacego. Spektakl przygotowany specjalnie na Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacy pod strzechy" w Słupsku, który odbywa się co roku zawsze w rocznicę samobójczej śmierci artysty. „IP” nawiązuje do pierwotnego ludzkiego zdziwienia metafizycznego jako źródła wszelkiej sztuki, filozofii i religii, czego wyrazem jest właśnie świadomy swego istnienia człowiek.
„Czemu ja jestem właśnie tym, a nie innym istnieniem? W tym miejscu nieskończonej przestrzeni i w tej chwili nieskończonego czasu? W tej grupie istnień, na tej właśnie planecie? Dlaczego w ogóle istnieję, skoro mógłbym nie istnieć wcale? Dlaczego w ogóle coś jest?" (Witkacy).
Aktualizacja - ze wzgklędu na pilny wyjazd aktorów spektakle 12 lipca nie odbędą się.
Napisz komentarz
Komentarze