…architektura kreuje bądź niszczy wspólnotę i jak ta wspólnota w niesprzyjającej przestrzeni architektonicznej próbuje przetrwać.
Prezentacja będzie ilustrowana fotografiami z projektów (w tym bestsellerowych książek) autora: Źle Urodzone, Zaczyn, Wanna z kolumnadą oraz Podwórka.
Filip Springer uwrażliwia na stan polskiej przestrzeni, która po 1989 roku stała się śmietnikiem, niekontrolowanym obszarem chaosu, nieprzyjaznym dla ludzi. Obserwuje, jak wraz ze wzrostem zamożności mieszkańców, mnożą się zamknięte osiedla, coraz wyższe płoty i ogrodzenia oddzielające od siebie sąsiadów. Podwórka z domeny publicznej i otwartej przechodzą do prywatnej, zamkniętej i pustoszeją. 9. edycja „Cieni zapomnianych kultur” w pocysterskim Kołbaczu będzie okazją do przyjrzenia się wspólnej przestrzeni, która tak wiele mówi o naszych relacjach z innymi.
Spotkanie z Filipem Springerem poprzedzi wystawa fotografii Dagmary Maciejewskiej, prezentująca lokalne, wspólnotowe przestrzenie – podwórka Kołbacza i okolic, utrwalone na nich podwórkowe meble i toczące się wokół nich codzienne życie.
W muzycznej części "Cieni zapomnianych kultur" usłyszmy w pocysterskim kościele koncert tria SEFARDIX, z charyzmatycznym głosem Jorgosa Skoliasa i porywającą grą braci Oleś (perkusjonalia i kontrabas). Sefardix to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Warto to usłyszeć na własne ucho w naszej pocysterskiej przestrzeni. Trio jest laureatem Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia. W Kołbaczu usłyszymy z pewnością materiał z nowej świetnej płyty Maggid.
"Cienie zapomnianych kultur" to za każdym razem zaproszenie w ponadczasową podróż, która stawia pytania o naszą pamięć i tożsamość. Tu przenikają się różne porządki historyczne, a obraz, słowo, dźwięk, zapach zboża i starego drewna tworzą wyjątkową aurę spotkań. Projekt realizowany przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki promuje przy tym unikalne walory historyczne i turystyczne obiektów pocysterskich Kołbacza i podkreśla konieczność dalszej ich rewitalizacji.
Projekt "Cienie zapomnianych kultur" współfinansowany jest z dotacji powiatu gryfińskiego, budżetu województwa zachodniopomorskiego oraz dzięki wsparciu lokalnych partnerów - przyjaciół pocysterskiego Kołbacza. Nowym mecenasem wydarzenia została sieć sklepów Netto.
organizatorzy
Napisz komentarz
Komentarze