Udane prezentacje
Oba spektakle bardzo spodobały się festiwalowej publiczności. „Fantom”, w którym grają Dorota Stolarska i Natalia Łuszczyńska to teatralny performance, plastyczno-muzyczna impresja sceniczna, w którym głównym motywem jest granica między człowiekiem realnym a nierealnym, między tym, co prawdziwe i wirtualne. Kameralny i kontemplacyjny charakter spektaklu – niczym ruchomy obraz - skłania do refleksji o nas samych.
Drugi spektakl pt. „IP” to monodram Janusza Janiszewskiego inspirowany twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). „IP” (Istnienie Poszczególne) jako główny watek filozofii Witkacego nawiązuje do pierwotnego ludzkiego zdziwienia metafizycznego jako źródła wszelkiej sztuki, filozofii i religii, czego wyrazem jest właśnie świadomy swego istnienia człowiek. „Dlaczego w ogóle istnieję – pyta sam siebie autor spektaklu - skoro mógłbym nie istnieć wcale? Dlaczego w ogóle coś jest?".
Międzynarodowe spotkania w Niemczech
Ciekawie zapowiadają się dwa wakacyjne spotkania – projekty międzynarodowe w Niemczech, w których Teatr Uhuru i Gryfiński Dom Kultury są partnerami. Pierwszy to warsztaty artystyczne (teatr/muzyka/taniec) odbywające się w dniach 14.07-21.07 w Schloss Trebnitz. Będzie to część I projektu „Kulturalny trójkąt”, w którym bierze udział młodzież z Polski, Niemiec i Francji. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się w Berlinie. Druga część projektu zaplanowana jest na październik we Francji.
Ostatnim wakacyjnym wydarzeniem – ale za to bardzo atrakcyjnym będą wielonarodowe spotkania artystyczne w centrum spotkań międzynarodowych wanseeFORUM w Berlinie, które odbędą się w dniach 23-31 sierpnia. Udział w nich weźmie młodzież z 5 krajów: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Czech i Macedonii.
Spotkania młodzieży finansowane są ze środków unijnych oraz przez organizatorów z Niemiec. Wyjazd młodzieży z Gryfina wsparły także: Urząd Miasta i Gminy Gryfino, Gryfiński Dom Kultury oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie.
FOTO: Archiwum Tatru Uhuru
Napisz komentarz
Komentarze