-Pomysł opracowania mapy miałem w głowie od dawna – wyznał Tomasz Wieczorek, pomysłodawca opracowania przewodnika papierowego i tego w Internecie (lubinus.pl). Opowiadał w Zatoni Dolnej jak łatwo udało się zdobyć pieniądze na realizację tego marzenia.
Na podstawie mapy sprzed 400 lat
Aż 49 miejscowości znajdziemy na stronie internetowej, która jest rozbudowywana. Sam przewodnik ma prawie 200 stron. Wyznaczono w nim 9 szlaków, obejmując 49 miejscowości opracowanych na podstawie znanej mapy Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa. Praca, jak cały projekt, trwała tylko pól roku. Autor objechał trasę kilkakrotnie.
Większa katastrofa niż druga wojna światowa
Sam Eilhard Lubinus na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II odbył trzy podróże. Rysunki robił z natury prawdopodobnie sam orz jego uczniowie. –Po wydaniu tej mapy świat się zmienił. Nastąpiła wojna 30-letnia. –Była to katastrofa jeszcze większa niż druga wojna światowa – powiedział Michał Rembas. Opowiadał jak zbierał materiały do przewodnika.
Puste niemieckie miasteczka
-Najbardziej nie zafascynował smutek niemieckich miejscowości. Miasta to często cacka architektury, uporządkowana przestrzeń, ale pod względem społecznym to są jednak dwa typy. Jeden to tam, gdzie miejscowość turystyczna odżywa dopiero o tej porze roku. Spotkałem wiele miejscowości, gdzie wieczorem na ulicach żywej duszy nie ma. Aktywny element społeczeństwa wyniósł się już dawno na zachód – opowiadał Michał Rembas.
Trasy przez nasz region
W przewodniku wyznaczonych jest 9 tras. Jedna przebiega przez nasz powiat. Nazywa się po prostu „Na południe od Szczecina”. Liczy 103 km. Obejmuje Gryfino, Banie i Kołbacz (gmina Stare Czarnowo). –Przewodnik ma być inspiracją. Do zobaczenia na szlaku! – zaprasza Michał Rembas. W ustaleniu wielu faktów pomagali miejscowi regionaliści i historycy jak np. Joanna Kościelna.
Gdzie po przewodnik
Spotkanie autorskie, tak jak zapowiadaliśmy dwukrotnie, odbyło się w Leśnym Kocurze u Ryśka Mateckiego w Zatoni Dolnej. Każdy ze słuchaczy dostał w prezencie ciekawy przewodnik i reprint mapy, niestety z nieczytelnymi miejscowościami. Książkę wydrukowano z unijnego projektu (Funduszu Małych Projektów INTERREG IV A Euregionu Pomerania), więc można ją nabyć tylko podczas spotkania autorskiego, a takowe obędą się jeszcze w naszym powiecie.
Napisz komentarz
Komentarze