Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 05:45
Reklama dotacje rpo
Reklama

Jak obchodzimy Święto Wojska Polskiego

Tradycyjnie już 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą swoje święto - Święto Wojska Polskiego. Obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w całym kraju, również w naszym województwie (w Szczecinie, Rosnowie, Koszalinie). Natomiast w Gryfinie obchody Święta Wojska Polskiego połączone zostały z uroczystościami nadaniu ulicy imienia „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13.00 na pl. Solidarności. Program zamieszczamy poniżej.
Jak obchodzimy Święto Wojska Polskiego
Program uroczystości na pl. Solidarności w Gryfinie
13.00  - msza święta
14.00  - część oficjalna
15.00  - część artystyczna
16.00  - zakończenie
 
Z wojskowym ceremioniałem
Podczas obchodów święta zostanie odprawiona msza święta celebrowana przez  abp. Andrzeja Dzięgę. Cała uroczystość będzie miała charakter wojskowy z pełnym ceremoniałem przewidzianym na taką uroczystość. W części oficjalnej jest przewidziany apel poległych, salwa honorowa, odznaczenie żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i poświęcenie nowej ulicy w Gryfinie. Po części oficjalnej rozpocznie się część artystyczna, w której wystąpią aktorzy teatru Uhuru i zespoły artystyczne z naszego powiatu.
 
Pomysł Klubu Gazety Polskiej
Idea upamiętnienia żołnierzy wyklętych zrodziła się w maju 2013 r. Realizację pomysłu rozpoczęto od zbierania podpisów pod petycją do Rady Miasta i Gminy Gryfino, w której zaproponowano zmianę nazwy ulicy A. Rapackiego na ul. Żołnierzy Wyklętych. Po prawie półrocznym procedowaniu w Radzie Miasta i Gminy propozycja została przyjęta. I tak ulica ” Żołnierzy Wyklętych” stała się faktem.
 
Dlaczego 15 sierpnia
Święto ustanowione zostało 30 lipca 1992 roku i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej, która dzień ten obchodziła właśnie 15 sierpnia w rocznicę rozpoczęcia przez pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej forsowania Wieprza pod Kockiem.
Kinga Koeller-Cichy 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama