Piątek 22 sierpnia 2014 r.
Pierwszy dzień spotkań będzie miał charakter piknikowo-festynowy, z elementami edukacji historycznej. Otwarty dla wszystkich.
Piątek 12 września 2014 r.
Drugi dzień spotkań, z udziałem uczniów z kilku zaproszonych szkół podstawowych, o charakterze edukacyjno-poznawczym.
Mieszkańcy wykreowali atrakcję
Przypadkowe odkrycie w 2003 r. przez trzech uczniów Szkoły Podstawowej w Czelinie zapoczątkowało badania i wykreowało nową atrakcję turystyczną. Co ciekawe kolejne odkrycia integrują miejscową społeczność. Przy pomniku pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą władze gminy Mieszkowice urządziły mały skansen archeologiczny. W zeszłym roku zorganizowano pierwsze Czelińskie Spotkania Archeologiczne - festyn dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ponad 100 obiektów archeologicznych
Kluczową postacią w badaniach jest obecnie dr Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, prowadzący od lat w Czelinie ciekawe wykopaliska. Penetruje on stanowisko archeologiczne kulturowo klasyfikujące się do tzw. grupy lubuskiej. W okresie od I do III w. naszej ery owa niedawno sklasyfikowa grupa zajmowała dolne Nadodrze, Ziemie Wkrzańską, Pyrzycką i Pojezierze Myśliborskie. Taka osada i cmentarzysko było rozpoznane w Cedyni, jednak odbyły się tutaj tylko prace ratunkowe. Dziś wykopaliska w Czelinie to fenomenalny projekt naukowy. Głównym punktem zainteresowania jest cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich. Zajmuje ono powierzchnię ok. 1 hektara skąd wydobyto do tej pory ponad 100 obiektów archeologicznych.
Napisz komentarz
Komentarze