Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 19:23
Reklama
Reklama

Kochana babciu, to niezwykła okazja! Potrzebuję pieniędzy!

Akcja „bezpieczny senior” ma m.in. pomóc uniknąć oszustw tzw. metodą na wnuczka. Jak się przed tym chronić? Przeczytaj porady policjantów.

Bezpieczny senior to akcja policji mająca na celu chronić osoby starsze przed próbami oszustw, wyłudzeń i kradzieży. Działania sprawców wskazują, że wykorzystują oni metodę, która w policyjnym sloganie określana jest metodą „na wnuczka”. Żeby ustrzec seniorów przed działaniem oszustów i wyczulić na ewentualne niepokojące sygnały w najbliższym i lokalnym środowisku, warto zapoznać się ze sposobem działania sprawców.

Przestępcy działający tą metodą bez skrupułów wykorzystują wiek seniorów i ich niejednokrotnie trudną sytuację materialną. Podszywając się pod członków rodziny, lekarzy, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli gminy, urzędów i instytucji społecznych - najpierw wzbudzają zaufanie w seniorach, a następnie okradają ich lub ich mieszkania.

Aby nie paść ofiarą takiej kradzieży, należy zachować szczególną ostrożność i ograniczyć zaufanie wobec nieznajomych pukających do naszych drzwi.

Oszuści wchodzą do mieszkań seniorów pod różnymi pretekstami - sprzedaży artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych, powołując się na osoby urzędowe jak: pracownicy ZUS-u, urzędu skarbowego, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Działający w ten sposób złodzieje – to w wielu przypadkach kobiety, których twarz wzbudza sympatię seniorów, a przyjazny uśmiech i ciepły głos usypiają instynkt starszych ludzi.

 

Nieuczciwe zamiary tuszują miłą aparycją, wzbudzającym zaufanie wyglądem, kulturalnym zachowaniem i pełną empatii rozmową. Zanim senior zdąży zorientować się, że pada ofiarą zaplanowanej, pozbawionej skrupułów manipulacji – zostaje okradziony z cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy.

 

Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. W przestępstwach „na wnuczka” – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy seniorów przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że spowodowali wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy, żeby zapłacić pokrzywdzonym i uniknąć odpowiedzialności karnej.

 

Proszą o pożyczkę pieniężną. Oszuści dzwoniąc ponownie twierdzą, że nie mogą przyjechać, bo np. leżą w szpitalu, ale po pieniądze wyślą swojego dobrego znajomego lub koleżankę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną, odbierają niejednokrotnie oszczędności życiowe starszych osób i ślad po nich ginie.

 

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach.

 

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały mogące świadczyć o aktywności domowych złodziei np.: nieznajomych pukających do drzwi, wypytujących o mieszkańców okolicy, oferujących darmowy sprzęt leczniczy lub wygraną w loterii i inne tego typu zachowania - proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Gryfinie tel.: 91 43 26 811, 997. Informacje można też przekazać anonimowo za pośrednictwem poczty elektronicznej: rzecznik @gryfino.policja.gov.pl.

oficer prasowy asp. sztab. Bogumił Prostak 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama