Poniżej sylwetka księdza prałata przybliżona na sesji przez burmistrza Adama Fedorowicza.
Ksiądz Dziekan Prałat mgr Antoni Chodakowski, syn Aleksandra i Stanisławy urodził się 22.06.1941 r. w Żużelicy powiat Równe. W latach 1960-1965 studiował, uzyskując wykształcenie wyższe teologiczno-socjologiczne.
Dnia 20 czerwca 1965r. przyjął świecenia kapłańskie. Był wikariuszem w latach 1965-74, a następnie proboszczem parafii w Wełtyniu ( Gmina Gryfino).
Od 4 grudnia 1984 r. ( tj. od 30 lat) ksiądz prałat jest mieszkańcem gminy Chojna. Od 1984 r. jest także proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy w Chojnie, która powstała w dniu 22.09.1963 r. Jest także dziekanem dekanatu Chojna.
Przeprowadził wiele remontów w kościele parafialnym i poklasztornych budynkach. Jego dbałość o zabytki - jest konsekwentna, a co najważniejsze – skuteczna Od 1987 r. jest jednym z inicjatorów spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej w Chojnie oraz jednym z koordynatorów odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie.
Początki współpracy Księdza Prałata Antoniego Chodakowskiego z Güntherem Kumkarem były „romantycznie trudne”, ale jak to zwykle bywa „wielkie podróże, wielkie przedsięwzięcia i wielkie wyzwania – zaczynają się od zrobienia pierwszego kroku...”.
Tym „pierwszym krokiem” - była wspólna praca w 1987r. polskiej i niemieckiej młodzieży, która sprzątała ruiny Kościoła Mariackiego. Z wyciągniętych z ruin, odzyskanych i wyczyszczonych cegieł - ułożono wtedy pierwszy, prowizoryczny ołtarz . I tak zaczęła się historia nabożeństw ekumenicznych w Chojnie...
Ksiądz Prałat z dużym pietyzmem zabiega o renowację zabytków przeszłości, za co został doceniony i odznaczony w 2005 roku przez Ministra Kultury - Złotą Odznaką "Za opiekę nad zabytkami".
Od końca lat 80. ubiegłego wieku - jest jednym z głównych organizatorów Nabożeństw Ekumenicznych w Chojnie, które w 2014 r. odbyły się po raz 25. - w ramach tradycyjnych Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Ekumenizmu.
Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski wniósł ogromny wkład w realizowaną przez mieszkańców gminy Chojna współpracę transgraniczną oraz polsko-niemieckie pojednanie ponad podziałami w duchu międzynarodowego zrozumienia, porozumienia i duchowej integracji. Od lat pełni funkcję współprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Fundacji „Kościół Mariacki w Chojnie”.
Dnia 14 listopada 1997 r. Papież Jan Paweł II - przyznał Księdzu Antoniemu Chodakowskiemu godność Prałata - Kapelana Jego Świątobliwości.
Wojewoda Szczeciński - w uznaniu zasług dla Pomorza Zachodniego - dnia 14 listopada 1997 r. nadał Mu odznakę „Gryfa Pomorskiego”.
Ksiądz Prałat Antoni Chodakowski był nominowany i otrzymał nagrodę Starosty Gryfińskiego - statuetkę „BOCIANA” - za promocję Powiatu Gryfińskiego. Decyzją Kapituły z dnia 13 stycznia 2006 roku przyznano mu statuetkę w kategorii WSPIERAJĄCY SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNĄ.
Dyrektor Zespółu Szkół w Chojnie dnia 28 lutego 2003 r. nadał Księdzu Prałatowi Antoniemu Chodakowskiemu honorowy tytuł „Przyjaciela Szkoły” jako „ wyraz uznania za szczerą i życzliwą obecność oraz wszelką pomoc w szkolnych troskach i radościach”.
Dnia 22.12.2011 r. ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga - Metropolita Szczecińsko-Kamieński mianował ks. Antoniego Chodakowskiego Kanonikiem Honorowym Wolińskiej Kapituły Kolegialnej „w uznaniu dla postawy kapłańskiej w oficjalnie wypełnianych obowiązkach i powierzanych sobie urzędach”.
Wieloletnia praca duszpasterska Księdza Prałata Antoniego Chodakowskiego – na rzecz kształtowania wartości duchowych, rozwijania i utrwalania więzi społecznych oraz integrowania środowiska lokalnego wokół wspólnych inicjatyw, szczególnie na rzecz rewitalizacji zabytkowych obiektów sakralnych, a także wieloletnia aktywność na rzecz rozwoju i utrwalania dziedzictwa kulturalnego na terenie Chojny – zasługują na szczególne docenienie także przez władze samorządowe i mieszkańców – czego wyrazem jest przyznanie przez Radę Miejską w Chojnie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chojna.
Napisz komentarz
Komentarze