Pan Gerard Lemke urodził się 21.11.1935 r. w Strzelcach Krajeńskich, gdzie w latach 1946-1950 ukończył Szkołę Podstawową. Naukę kontynuował w latach 1950-1955 r. w Liceum Pedagogicznym w Gorzowie Wielkopolskim.
Natomiast w latach 1955-1960 studiował na Uniwersytecie Warszawskim, który ukończył jako mgr filologii polskiej.
Od 01.09.1960r. (tj. od 54 lat) - jest mieszkańcem Chojny i to - z tą Małą Ojczyzną związał swe losy prywatne i zawodowe.
Droga zawodowa i społeczna Pana Gerarda Lemke miała charakter bardziej ewolucyjny, niż rewolucyjny... Najpierw, w latach 1960-61 pracował jako nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Chojnie, potem w latach 1961-1972 został zastępcą dyrektora LO w Chojnie, a następnie w okresie 1972-1975 pełnił funkcję dyrektora LO w Chojnie. W okresie od 1975 do 1983r. był Inspektorem Oświaty i Wychowania w Chojnie.
Przez 4 lata, między 1984-1988 rokiem był Naczelnikiem Miasta i Gminy Chojna. I tu należy wspomnieć, w jakich okolicznościach - przestał być naczelnikiem... Otóż, w 1988r. Gerard Lemke został wezwany do Urzędu Wojewódzkiego i od ówczesnego Wojewody Szczecińskiego otrzymał „propozycję nie do odrzucenia”... Wojewoda postawił przed niej alternatywę: „ albo Gerard Lemke natychmiast złoży rezygnację z funkcji naczelnika , albo zostanie z tego stanowiska – natychmiast odwołany.” Z obecnej perspektywy - powód takiej reakcji ówczesnego wojewody był dosyć kuriozalny... Podczas uroczystości odbywającej się w nowo otwartym ratuszu chojeńskim , czyli obecnym Centrum Kultury – Gerard Lemke jako gospodarz miasta i gminy - publicznie powitał byłych, niemieckich Mieszkańców Chojny. Wojewoda uznał ten fakt za podstawę do zwolnienia z funkcji. Gerard Lemke - oczywiście złożył rezygnację z funkcji naczelnika.
Stare porzekadło mówi, że „ciężko się żyje ludziom, którzy - wbrew wszystkim - za wcześnie mają rację...”. Od 10 lat Polska jest w Unii Europejskiej.
Dzisiaj, od 23. lat Gerard Lemke jest już na emeryturze, ale historia pokazała, że to nie wojewoda , ale - Gerard Lemke miał wtedy rację...
...i nadal konsekwentnie działa na rzecz polsko-niemieckiego pojednania...
Gerarda Lemke w przeszłości uhonorowano : Odznaką „Gryfa Pomorskiego” (w 1972r.), Srebrnym Krzyżem Zasługi ( w 1977r.) i Złotym Krzyżem Zasługi ( w 1981r.), Srebrną Odznaką Europa-Union Niemcy (w 1998r.) i Złotą Odznaką Europa-Union Niemcy (w 2002r.).
Dnia 30 sierpnia 2008r. - niemieccy Fundatorzy Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie wyrazili swoje uznanie dla P.Gerarda Lemke, przyznając mu krzyż „Quaerete pacem civitas” za „ Niestudzone współdziałanie przez ponad 20 lat przy odbudowie Kościoła Mariackiego w Chojnie.” Niemieccy fundatorzy uznali, że „... mądra i przezorna działalność Gerarda Lemke jako tłumacza i jego rady były cennym wkładem dla wzajemnego rozumienia się Polaków i Niemców”.
Zdaniem partnerów niemieckich - Pan Gerard Lemke - „ pomagał przezwyciężać stereotypy, uprzedzenia i obawy, a Jego praca jest niezastąpionym przyczynkiem nowych czasów, w nowej Europie, czasu porozumienia i tolerancji w mieście naznaczonym wojną i wysiedleniem”.
Pan Gerard Lemke był dwukrotnie nominowany do nagrody Starosty Gryfińskiego - statuetki „BOCIANA” - za promocję Powiatu Gryfińskiego. Decyzją Kapituły z dnia 13 stycznia 2006 roku przyznano Mu nominację w kategorii ANIMATOR WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ oraz w kategorii WSPIERAJĄCY SAMORZĄDNOŚĆ LOKALNĄ.
Dnia 9 maja 2005r. w Poczdamie - Gerard Lemke otrzymał także DYPLOM EUROPEJSKI przyznany przez Kraj Związkowy Brandenburg za „szczególne zasługi na rzecz integracji europejskiej w Brandenburgii”.
W 1993r. był współzałożycielem a następnie wiceprzewodniczącym i od 1995r. przewodniczącym – Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy. Od 1988 r. – wspólnie i innymi osobami prowadzi działalność na rzecz odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie.
Przez lata, z dużym społecznym zaangażowaniem rozwijał kontakty z niemieckim stowarzyszeniem partnerskim - Europa-Union Brandenburg.
Obydwa stowarzyszenia utrzymują ścisłe przyjazne kontakty, które są owocne dla Mieszkańców po obu stronach Odry - charakteryzując się szczerością, tolerancją i zrozumieniem.
Punktami kulminacyjnymi dla Mieszkańców w regionie są wspólne polsko-niemieckie spotkania i imprezy jak np. Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Ekumenizmu oraz rokroczna działalność charytatywna na rzecz rodzin wielodzietnych na terenie Gminy Chojna (pn.„Radość dzieciom pod choinkę”).
Wyrazem dobrych, sąsiedzkich stosunków są także organizowane konferencje dotyczące spraw europejskich, spotkania młodzieży i podróże studyjno - informacyjne szlakiem polskiej i niemieckiej historii oraz kultury.
Gerard Lemke wniósł znaczący wkład w tę - z powodzeniem realizowaną współpracę transgraniczną między Polakami i Niemcami, ponieważ jest zainteresowany konstruktywną pracą zespołową w duchu polsko-niemieckiego porozumienia i w duchu procesu integracyjnego.
Wieloletnia praca Pana Gerarda Lemke - na rzecz kształtowania wartości duchowych, rozwijania więzi społecznych i jednoczenia środowiska lokalnego wokół wspólnych inicjatyw, a także wieloletnia aktywność na rzecz rozwoju i utrwalania dziedzictwa narodowego oraz tradycji regionu - w tym promocja Chojny w kraju i za granicą - zasługują na szczególne docenienie , którego wyrazem jest otrzymanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Chojna.
Sądzę, że ten honorowy tytuł - nie jeszcze ukoronowaniem Jego życia i zasług dla Gminy Chojna i jej Mieszkańców, bo w dziedzinie aktywności społecznej – jestem przekonany, że - Pan Gerard Lemke zdecydowanie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa...
Napisz komentarz
Komentarze