Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 01:26
Reklama
Reklama

Co może klaster turystyczny

Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej jest organizacją zrzeszającą podmioty działające w szeroko rozumianym sektorze turystycznym. Głównym celem działalności Klastra jest indywidualny rozwój wszystkich zrzeszonych organizacji, a także promocja makroregionu Polski Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Klaster funkcjonuje w oparciu o zasady partnerstwa i współpracy, stąd jednym z najważniejszych działań jest integrowanie oferty turystycznej. W ramach wspólnych projektów realizowane są m.in. kampanie promocyjne, branżowe konferencje i zagraniczne misje, targi oraz badania, które umożliwią zidentyfikowanie nisz rynkowych i stworzenie adekwatnych dla nich specjalistycznych produktów turystycznych.
Co może klaster turystyczny

Jednym z przejawów działnosci klastra jest organziacja zielonych szkół. Aby pogodzić racje młodzieży i pedagogów, którzy muszą realizować program nauczania, szkoły organizują zielone szkoły, obozy naukowe i wycieczki. Wybór miejsca pobytu i ośrodka, który będzie gościł uczestników, nie może być przypadkowy.

 

To, gdzie będą spali, uczyli się i wypoczywali uczniowie ma bardzo duże znaczenie. Miejsce powinno odpowiadać zarówno potrzebom nauczycieli (infrastruktura, atrakcje turystyczne czy wartości naukowe), jak i uczniów, dla których największą rolę odgrywa możliwość ciekawej organizacji czasu wolnego. Koszty powinny być skalkulowane tak, aby nie obciążały one zbytnio kieszeni rodziców. Potrzebny jest zatem złoty środek, którego poszukiwanie warto zacząć w województwie podlaskim.
 
Sport to zdrowie
Jeżeli organizując szkolny obóz poszukujemy obiektu o charakterze sportowym, z nastawieniem na ruch i aktywność fizyczną, idealnym rozwiązaniem będzie Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment, położony w otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. – Stawiamy przede wszystkim na wypoczynek na świeżym powietrzu i zdrowy tryb życia. Jako jedyny obiekt w Polsce dajemy możliwość uprawiania narciarstwa wodnego (w sezonie letnim) oraz narciarstwa zjazdowego zimą – mówi Barbara Miałkowska z WOSiR Szelment. Swoim gościom oferuje ponadto park linowy, wspinaczkę skałkową, mini golf, paintball i wiele innych atrakcji, dzięki którym uczniowie w ciekawy, aktywny sposób będą spędzać swój wolny czas. Bliskość malowniczego Parku Krajobrazowego to doskonała okazja do połączenia rowerowych wycieczek z nauką i poznawaniem przyrody. Zimą przy obiekcie otwieranych jest dziesięć tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności oraz szkółka narciarska, która pomoże początkującym w stawianiu pierwszych kroków. Jeżeli na szkolnym obozie stawiamy przede wszystkim na sport i aktywne spędzanie czasu, to WOSiR Szelment z pewnością nikogo nie rozczaruje.
 
Nauka poprzez zabawę

Dla młodszych uczniów Podlasie również ma wiele do zaoferowania. Ośrodek Maniówka w Nowej Wsi koło Suwałk przygotował specjalną ofertę dla szkół. W programie Zielonej Szkoły znajdują się m.in.: zwiedzanie Wioski Wesołych Wędrowców, Wioski Młodego Rybaka, bogaty wybór warsztatów i zajęć tematycznych oraz zabawy na świeżym powietrzu. O zaletach organizowania tego typu obozów mówi Izabela Mróz, kierownik Ośrodka Maniówka. – Zielone szkoły i wyjazdy młodzieżowe pozytywnie wpływają na integrację grupy, budują więzi, a dzieci poprzez zabawę kształcą w sobie poczucie odpowiedzialności i samodzielności. Poznają nowych ludzi, uczą się akceptacji nowego otoczenia oraz przyjemnie spędzają czas. Wszystko to w przyjaznych, bezpiecznych warunkach. Na terenie obiektu można zorganizować lekcje w jedynym w regionie mobilnym planetarium, zobaczyć największy tradycyjny termometr na świecie czy wziąć udział w tematycznych zajęciach z animatorem czy rajdach terenowych dla „młodych odkrywców”. Ośrodek Maniówka to idealne miejsce na organizację udanej Zielonej Szkoły za stosunkowo niewielkie pieniądze.

 

Zielona Szkoła „W sercu natury”
Planowanie wycieczki warto rozpocząć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pozwoli to na większe negocjacje cen z ośrodkami, rezerwację autokaru czy rozłożenie płatności na raty. Dzięki temu rodzice nie odczują tak mocno ponoszonych kosztów. Przy wyborze lokalizacji należy kierować się przede wszystkim dobrem dzieci, a więc bezpieczeństwem i dostępną dla wszystkich ceną. Ważne są również aspekty edukacyjne czy sportowe, czyli warunki, które pozwolą na komfortową naukę oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Województwo podlaskie i ośrodki zrzeszone w Klastrze Marek Turystycznych Polski Wschodniej to otoczenie pięknej przyrody, doskonale wyposażone obiekty oraz atrakcyjne warunki finansowe.
Więcej informacji dotyczących regionu znaleźć można na stronie www.wsercunatury.pl – opisy największych atrakcji, kalendarium wydarzeń, informacje na temat hoteli i wiele, wiele więcej. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama