Dlaczego te wybory są ważne?
Samorządy decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie. To właśnie władze gminy, powiatu i województwa decydują w sprawach, na których Ci zależy, takich jak przychodnie i szpitale, drogi, komunikacja publiczna, bezpieczeństwo w okolicy, domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Dla przykładu to od nich zależy jakie szanse ma Twoje dziecko na miejsce w przedszkolu lub żłobku i czy Twój 6-latek będzie chodził do szkoły na drugą zmianę.
Co więcej, w tej kadencji Polska dostanie ostatnią dużą pulę środków z Unii Europejskiej (82,5 mld euro). To sejmiki wojewódzkie rozdzielą 40% z tych pieniędzy. A to, jak je wydamy, zdecyduje w dużej mierze o kolejnych dziesięcioleciach naszego kraju. To właśnie teraz będą zapadały w samorządach decyzje o tym, czy w Twojej okolicy potrzebny jest basen, nowa droga, czy stadion. Jeśli chcesz mieć wpływ na te decyzje, na to, jak będzie się żyło w Twojej miejscowości, głosuj w wyborach 16 listopada.
„W logo koalicji Masz Głos, Masz Wybór nie bez powodu jest biało-czerwona wstążeczka, symbol Polski i patriotyzmu. Dziś miłość do Ojczyzny oznacza zaangażowanie w sprawy wspólnoty, m.in. udział w wyborach i pilnowanie, by Polska była jak najlepiej rządzona. Warto o tym przypomnieć tuż przed Świętem Niepodległości” – mówi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.
Dlaczego te wybory są inne?
Najbliższe wybory są nie tylko ważne, ale też inne niż do tej pory. Po raz pierwszy prawie
w całej Polsce (we wszystkich gminach poza 66 największymi miastami w kraju na prawach powiatu), wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. Przygotuj się, sprawdź na czym polega głosowanie w okręgach jednomandatowych.
w całej Polsce (we wszystkich gminach poza 66 największymi miastami w kraju na prawach powiatu), wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. Przygotuj się, sprawdź na czym polega głosowanie w okręgach jednomandatowych.
W najbliższych wyborach gmina zostanie podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. Jeżeli w gminie wybieranych będzie 15 radnych, gmina podzielona będzie na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy też zagłosują tylko na jedną osobę. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa, wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy. To oznacza, że w wyborach samorządowych wygrywają osoby, na które rzeczywiście głosowało najwięcej osób, nie przedstawiciel najbardziej popularnej partii, czy komitetu.
„Wybory w okręgach jednomandatowych ułatwiają start w wyborach małym, lokalnym komitetom. Żeby uzyskać mandat nie trzeba już walczyć o przekroczenie progu wyborczego w skali całej gminy. Wystarczy zmobilizować się choćby w jednym okręgu. – mówi dr Dawid Sześciło, ekspert koalicji Masz Głos, Masz Wybór – Z drugiej strony doświadczenia z ogólnokrajowych wyborów w okręgach jednomandatowych (np. ostatnich wyborów do Senatu) wskazują raczej, że prowadzi on do systemu dwubiegunowego – władza i opozycja, a nie zapewnienia w składzie wybieranego organu szerokiej palety poglądów.” – dodaje.
Każdy powód, by głosować jest ważny. Sprawdźmy, którzy kandydaci w naszej okolicy, chcą realizować cele, na których nam zależy. Zapytajmy kandydatów o ich plany i pomysły na rozwój naszych miejscowości. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór pomagamy wszystkim zainteresowanym organizować przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów różnych opcji. To doskonała okazja, żeby przepytać przyszłych radnych i „nie kupować kota w worku”.
Olga Skarżyńska
O kampanii
Pod hasłem „Każdy powód jest ważny” ruszyła społeczna kampania profrekwencyjna zachęcająca do udziału w wyborach samorządowych. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest koalicja organizacji pozarządowych Masz Głos, Masz Wybór. Cel to zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach 16 listopada 2014 roku. Więcej na www.glosuj.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze