Fabularyzowany dokument Pawła Kulika i Michała Kulika to niezwykła podróż w przeszłość naszego regionu. Główny bohater filmu Marek Brzeziński poznaje skomplikowane dzieje polsko-niemieckiego pogranicza przed wybuchem drugiej wojny światowej, w czasie jej trwania jak i współcześnie. Niewątpliwą zaletą filmu są zdjęcia, które bez epatowania przemocą, oddają przerażający nastrój tamtych dni. Efekt potęguje towarzysząca im kameralna muzyka Eweliny Przysiwek.
Niepospieszne życie prowincjonalnego miasta i okolic, które dyskretnie podgląda reżyser , sprawia wrażenie jakby te miejsca ominęła wielka historia. Film pokazuje jednak, że wcale tak nie jest. Opowieść Detleva von Blumenthala o częstych wizytach jednego z uczestników zamachu na Hitlera w przygranicznym Staffelde, to tylko jedna z historii opowiedzianych w filmie , o których tak mało jeszcze wiemy. W filmie znalazła się też ostatnia zarejestrowana rozmowa ze zmarłym w tym roku panem Władysławem Obrzanowskim, gryfińskim pionierem.
Pamiętajmy o Ogrodach ...
Marek Brzeziński mówi ; „Bracia Kulik , twórcy filmu to uznany w .środowisku filmowym duet. Po filmach „ Manfred Schatz, fascynacja ruchem”, Stanisław Lem, kosmos literacki” , „Sploty jednego warkocza, Britta Wuttke”nakręcili „ Ogród po drugiej stronie rzeki”, w którym opowiadam o ludziach i miejscach tak mi bliskich. To bodajże pierwszy taki film o mojej-naszej Małej Ojczyźnie. Z widzami Gryfina chcę dzielić płynące z ekranu emocje. Wierzę ciągle że tak się stanie. Zapraszam na seanse.”
7 listopada godz. 16.00 - Gryfiński Dom Kultury ,
9 listopada godz 16.00 - Klub Nauczyciela w Gryfinie.
Po projekcjach będzie możliwość rozmowy widzów z twórcami filmu.
Napisz komentarz
Komentarze