"Zwierzenia bezrobotnego aktora czyli komedia na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego" to opowieść o determinacji w dążeniu do realizacji marzeń. Sceny z życia bezrobotnego artysty ujęte w spektaklu są na tyle uniwersalne, że można porównać je do sytuacji ludzi w innych sektorach
gospodarki, a każdy młody człowiek bez pracy zobaczy w nich obraz samego siebie. O sprawach ważnych i trudnych mówi się tu w sposób lekki i żartobliwy, bez użalania się nad własnym losem. Marcin Zarzeczny, w formie autorskiego monologu, opisuje swoje doświadczenia związane z
poszukiwaniem pracy. Publiczność śledzi kolejne inicjatywy ubogiego aktora, który przy użyciu prostych środków tworzy przedstawienie na oczach widzów. W monodramie główny nacisk położony jest na budowanie atmosfery intymnej relacji bohatera z widzem, zbliżonej formą do rozmowy
bliskich przyjaciół. Marcin Zarzeczny stworzył brawurową kreację aktorską o sposobach radzenia sobie z zawodowym zniechęceniem i przezwyciężaniu trudności wrodzonym poczuciem humoru i zdrowym dystansem do otaczającej nas rzeczywistości. Uruchamia on w widzach pozytywne
myślenie, pokazując tym samym całą skalę swoich aktorskich możliwości.
Materiały Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Marcin Zarzeczny znany między innymi z filmów „Układ zamknięty”, „Miasto z morza”, „Księstwo”, serialu „Prosto w serce”.
Marcin Zarzeczny o spektaklu:
Prapremiera wersji angielskiej w Teatrze Narodowym w Reykjaviku na Islandii, 55 wystawień w Polsce w 22 miastach, premiera brytyjska 8 października w OSO Arts Centre w Londynie, premiera amerykańska w styczniu 2015 roku w Albuquerque/Nowy Meksyk, zaproszenie na Festiwal
Teatralny EAST w Wenezueli, pierwsza publikacja obszernych fragmentów scenariusza w grudniu br. w amerykańskim magazynie Thought Notebook mającym siedzibę w Chicago, artykuł „Chorzy na teatr”, którego jestem bohaterem i który ukazał się we Wproście 25 VIII 14, wspaniałe
recenzje, maile i telefony od widzów, ich zainteresowanie dalszymi losami Bezrobotnego Aktora - te wszystkie zdarzenia wiążą się z moją tęsknotą za teatrem, która wynika z braku pracy, a z czego narodził się mój autorski monodram „Zwierzenia bezrobotnego aktora”.
Spektakl, który odniósł ogromny sukces w kraju i rozpoczął karierę międzynarodową. Zwierzenia bezrobotnego aktora, czyli komedia życiowa na jednego aktora, najlepiej bezrobotnego to monodram, który wzrusza, inspiruje, zadaje pytanie każdemu widzowi o jego własne marzenia i bawi widzów całej Polski od kilkunastu miesięcy.
„Zwierzenia bezrobotnego aktora” - wybór recenzji
Jego słodko-gorzka opowieść o wzlotach i upadkach młodego aktora zachwyciła publiczność. Posypały się zaproszenia z miast w całej Polsce. Zarzeczny, teoretycznie bezrobotny aktor, rozpoczął intensywne tournee po kraju. Jego spektakl stał się najgłośniejszym i najczęściej granym monoaktem ubiegłego roku, a on stał się najbardziej zapracowanym aktorem w Polsce.
“Chorzy na teatr” Karol Mroziński / WPROST
"Monodram Zarzecznego jest zjawiskiem unikatowym w polskim teatrze. (...) Zarzecznemu udaje się wytworzyć specyficzny klimat spotkania z kimś bliskim, jakby celem konfrontacji była pogawędka starych przyjaciół."
"Bezrobotny aktor zwierza się" Ewelina Szczepanik / teatrdlawas.com
"(Niespodzianką) był wspaniały występ Marcina Zarzecznego, zatytułowany „Zwierzenia B
bezrobotnego aktora". Niesamowite umiejętności sceniczne pozwoliły artyście zafascynować publiczność swoją osobowością i niezwykłą historią perypetii związanych z poszukiwaniem pracy."
informacjelokalne.pl
"Mimo iż monodram trwał półtorej godziny, publiczność cały czas z zapartym tchem śledziła opowieść o poszukiwaniu angażu na stałe w teatrze czy filmie, wysyłaniu setek maili, szukaniu kontaktów, a w międzyczasie zarabianiem na życie innymi sposobami."
gniezno.naszemiasto.pl
"Jego (Zarzecznego) prawdziwe przygody w formie zabawnych wspomnień z czasu studiów i początków kariery śmieszą do łez. Świetny jest np. słynny monolog Hamleta wygłaszany w języku czeskim."
"Aktor bez zasiłku" Bronisław Tumiłowicz / Przegląd
“Zarzeczny w niepowtarzalny sposób, bez żadnych środków buduje przedstawienie na oczach widzów. Tworzy intymną więź z odbiorcą, mającą charakter rozmowy z przyjacielem. (...) Tematem spektaklu jest bardzo aktualne bezrobocie. (...) Każdy odnajdzie tu cząstkę swej historii. (...) (Spektakl) z pewnością warty obejrzenia.”
Aneta Kasprzak, katedraoteatrze.blogspot.com (UMCS)
"Otwartością, czasem autoironią i wiarygodną motywacją do podejmowania ciągłych prób zmiany status quo, aktor niemal automatycznie zaskarbia sobie przychylność i sympatię widzów. (...)
Spektakl w założeniu ma spełniać kilka funkcji: dać zatrudnienie bezrobotnemu aktorowi, być formą oczyszczającej terapii, budzić uwagę środowiska aktorskiego i grona odbiorców na dość istotny problem, o którym łatwo zapomnieć, wreszcie być swoistym portfolio, wizytówką i próbką pracy kogoś niewątpliwie predestynowanego do swojego zawodu."
"Kochajcie bezrobotnych artystów!" Marek Kubiak / teatrdlawas.com
“Monodram Zarzecznego nie ma ambicji politycznych, ale jego autor
podobał mi się jako osoba obdarzona zmysłem obyczajowej i
psychologicznej obserwacji.”
"John, Danuta i aktor bez pracy", Ewa Mazgal, Gazeta Olsztyńska nr 66
Napisz komentarz
Komentarze