Głównymi celami wycieczki było obejrzenie przez starszą grupę filmu pt. ,,Aniee” oraz bajki „Dzwoneczek” przez młodszą grupę, a także pokazanie ciekawej formy spędzania wolnego czasu oraz integracja.
Wpierw udaliśmy się do Multikina. Tam obejrzeliśmy film i bajkę. Oczywiście dzieci były zachwycone projekcją filmu!
Kolejnym punktem programu były podziemne trasy turystyczne.
Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie, ukryty jest największy cywilny schron w Polsce. Wejście do schronu znajduje się za niepozornymi czerwonymi drzwiami w przejściu podziemnym dworca, tuż obok wejścia na peron III.
Schron przeciwlotniczy zbudowano w czasie II wojny światowej. Wykorzystano do tego podziemia XVIII-wiecznych fortyfikacji. Po wojnie przebudowano go na przeciwatomowy, gdzie do lat 90. odbywały się szkolenia obrony cywilnej.
W czasie nalotów był schronieniem dla 5 tys. osób. Znajduje się na głębokości 5 pięter, żelbetowe ściany i strop mają grubość niemal 3 m. Powierzchnia całkowita schronu wynosi ok. 3 tys. m kw.
Zostaliśmy podzieleni na 3 grupy i przeszliśmy 3 trasy tematyczne: „II wojna światowa” i „Zimna wojna - czas PRL” oraz „Legendy dla dzieci”. Zwiedzanie każdej z tras trwało ok. godzinę. Była to pasjonująca podróż w głąb historii miasta, która pozwoli uchylić rąbka tajemnicy legendy o podziemnym Szczecinie. Oprócz opowieści przewodnika, podczas zwiedzania zobaczyliśmy niezliczoną ilość eksponatów, usłyszeliśmy dźwięk syreny alarmowej oraz odkryliśmy tunele, które wyglądają jakby nie miały końca.
Następnie udaliśmy się do Polskiego Radia Szczecin. Tam Agata Rokicka oraz Jakub Adamiak pokazali nam studio koncertowe Radia Szczecin im. Jana Szyrockiego, potem studio emisyjne (stąd nadawany jest program na żywo. Realizator, którego tam obserwowaliśmy przy pracy, to Krzysztof Kowalski. Potem była rozdzielnia. Tam technik Rafał Przybyłowicz koordynuje pracę wszystkich studiów, łączy studio emisyjne ze studiami w innych miastach w Polsce (poza granicami w Brukseli lub z reporterami w terenie). Na koniec studio R5, gdzie dokonuje się nagrań rozmów (realizatorem był Artur Bursakowski) i tam dzieci mogły nagrać się i posłuchać.
Serdeczne podziękowania dla burmistrza Morynia Józefa Piątka, Grzegorza Barylskiego oraz Dominiki Adamek za wsparcie przy organizacji wyjazdu.
organizatorzy
Napisz komentarz
Komentarze