W wielu miastach ulice stają się enklawami zieleni, które podnoszą jakość życia mieszkańców - poprawiają jakość powietrza, a latem obniżają temperaturę. Dlatego też drogowcy i władze lokalne powinni angażować mieszkańców w proces projektowania dróg. To mieszkańcy – użytkownicy ulic wiedzą najlepiej, czego potrzebują.
Wiele europejskich miast– zarówno mniejszych, jak i większych (szczególnie w Niemczech, Holandii, Francji i Danii) – buduje ulice nowego typu, które godzą interesy różnych grup użytkowników:
strefy uspokojonego ruchu np. tempo30 – obszar, gdzie prędkość samochodów jest ograniczona do 30 km/h,
strefy spotkań (stałe lub czasowe platformy poszerzające chodnik, w jej skład mogą wchodzić siedzenia, stoły, zieleń czy stojaki rowerowe),
czy tzw. shared spaces – obszary, gdzie kierowcy i piesi mają takie same prawa do użytkowania przestrzeni.
W Unii Europejskiej trwa dyskusja nad wprowadzeniem stref tempo30 jako standardu na terenach zamieszkałych we wszystkich krajach Unii.
W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór proponujemy mieszkańcom pomoc w projektowaniu ulic, które obsługują ruch samochodowy, a jednocześnie są bezpiecznymi i przyjaznymi przestrzeniami publicznymi, gdzie mieszkańcy mogą spędzić czas.
-Zachęcamy mieszkańców, władze lokalne oraz drogowców do wspólnego planowania ulic w miastach i gminach. Pomożemy zainicjować dialog z urzędnikami, pokażemy, jak zaangażować mieszkańców doradzimy w procesie konsultacji społecznych. Nasze doświadczenia i sukces projektu „Przepis na ulicę” pokazują, że projektowanie ulic we współpracy z ich użytkownikami jest możliwe i przynosi korzyści zarówno mieszkańcom, jak i władzom samorządowym – wyjaśnia Dorota Michalska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, koordynatorka działania Przestrzeń dla ludzi w akcji Masz Głos, Masz Wybór.
Co daje udział w akcji?
- Odmienicie swoją gminę
- Poznacie ludzi z całej Polski, którzy zmieniają swoje gminy na lepsze
- Weźmiecie udział w szkoleniach, na których poznacie swoje prawa, uzyskacie wiedzę jak zmieniać Waszą okolicę gminę i jak nagłaśniać Wasze działania
- Dostaniecie wsparcie od ekspertów, w tym specjalistów od prawa i relacji z mediami
- Będziecie mieli bieżący kontakt z doświadczonym koordynatorem lub koordynatorką, którzy będą Was wspierali w codziennej pracy i w kontaktach z urzędami
- Uzyskacie prawo do używania logo akcji Masz Głos, Masz Wybór
- Zdobędziecie szansę na otrzymanie nagrody Super Samorząd
Do akcji Masz Głos, Masz Wybór można zapisać się do 12 kwietnia na www.maszglos.pl
Jak wziąć udział w akcji?
- Zaplanuj zmianę – zastanów się co w Twojej miejscowości lub gminie chciałbyś/chciałabyś zmienić na lepsze?
- Zarejestruj się na stronie www.maszglos.pl.
- Wybierz ścieżkę działania – skorzystaj z jednego z 5 proponowanych przez nas scenariuszy: Budżet obywatelski, Dostępni radni, Inicjatywa lokalna, Lepsze instytucje, Przestrzeń dla ludzi!
- Skorzystaj ze wsparcia – przyjedź na szkolenie, przedyskutuj problemy lokalne z ekspertami i ekspertkami oraz aktywistami i aktywistkami, którzy brali udział w poprzednich edycjach akcji.
- Zbierz grupę mieszkańców i działaj!
- Ciesz się i pochwal sukcesami – zmiana jest możliwa!
Dołącz do nas!
Kontakt:
Olga Skarżyńska
Fundacja im. Stefana Batorego
Masz Głos, Masz Wybór
Napisz komentarz
Komentarze