Od czasu publikacji obserwuję to miejsce i stwierdzam, że rzeczywiście opisana sytuacja ma miejsce. Praktycznie codziennie ktoś tam parkuje. Niektóre pojazdy parkowane są kilkukrotnie. Rzeczywiście parking przy ul. Krasińskiego nie jest w stanie pomieścić wszystkich chętnych do zaparkowania ale czasami pomimo wolnych miejsc na parkingu i tak niektórzy parkują na chodniku.
Komentarze pod tamtym listem były zdumiewające, większość komentujących w niewybrednych słowach "jechało" po autorze listu, bagatelizując kompletnie jawne łamanie przepisów i niszczenie naszego wspólnego mienia.
Warto przypomnieć, że ulica Krasińskiego dwa lata remu przeszła gruntowny remont. Jest nowa infrastruktura drogowa i piesza. Jest ładnie i nowocześnie tymczasem kierowcy, którzy parkują na chodniku swoim zachowanie wpływają na niszczenie tej infrastruktury.
Zaparkowany w tym miejscu pojazd utrudnia dojazd bezpośrednio do klatki schodowej służbom ratowniczym, co może doprowadzić do tragicznych skutków.
Dla mnie postawa tych kierujących jest niezrozumiała, wręcz jestem przekonany, że uważają się za spryciarzy, którzy naginając prawo parkują sobie w pobliżu miejsca zamieszkania. Tymczasem inni kierowcy pozostając w zgodzie z przepisami wobec braku miejsca na parkingu parkują swoje samochody w innym, dozwolonym jednak oddalonym od miejsca zamieszkania miejscu. I tak powinno być.
Przepisy są po to aby je przestrzegać. Szkoda tylko, że Straż Miejska nie reaguje na takie zachowania. Byłem świadkiem jak w dniu 4.03.2025 roku około godz. 11,00 patrol Straży Miejskiej kontrolował rejon w okolicy przedszkola nr 3 w Gryfinie (parkowanie na zakazie) nie zauważając zaparkowanego w tym czasie pojazdu na chodniku przy ul. Krasińskiego 27. Nie chodzi o to, żeby zgłaszać takie rzeczy telefonicznie, chodzi o to, żeby służby dostrzegały takie zachowania i na nie reagowały.
Warto dodać, że parkujący w ten sposób kierowcy łamią nie tylko przepisy ruchu drogowego :
Art. 47 ust. 1 – Dopuszcza parkowanie na chodniku tylko dla pojazdów do 2,5 tony,
pod warunkiem pozostawienia 1,5 metra dla pieszych.
Art. 49 ust. 1 pkt 2 – Zabrania zatrzymywania się i postoju na przejściach dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed nimi.
Art. 49 ust. 2 pkt 1 i 2 – Zakazuje postoju w miejscach, gdzie utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Postawa ta powinna być również rozpatrywana w oparciu o przepisy kodeksu wykroczeń:
„Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”
Jeśli wskutek parkowania chodnik zostaje uszkodzony, zarządca drogi (np. gmina) może zgłosić to jako wykroczenie.
Art. 144
Zakaz niszczenia terenów publicznych, w tym chodników i zieleni miejskiej, a także ustawy o drogach publicznych:Art. 39 ust. 1 i 2
Zakaz samowolnego niszczenia infrastruktury drogowej.
Art. 40 ust. 12 – W przypadku uszkodzenia chodnika zarządca drogi może żądać od sprawcy pokrycia kosztów naprawy.
Uważam, że problem jest i w interesie mieszkańców należy doprowadzić do ukrócenia procederu parkowania w tym miejscu. W załączeniu kilka zdjęć z kilku ostatnich dni pokazujących parkujące w tym miejscu pojazdy.
czytelnik
Zdjęcia z nieprawidłowego parkowania w fotogalerii
Napisz komentarz
Komentarze