Wydaje mi się, że jest różnica między zmuszaniem a przekonywaniem do słuszności powstawania parku narodowego. Przekonywanie powinno odnosić się do pokazywania terenu Międzyodrza w ujęciu historyczno – przyszłościowym. Najlepiej do ludzi przemawia obraz, stąd powinniśmy wykorzystać choćby filmy z Planete+, z dronów, zdjęcia historyczne i współczesne.
Najgorsza sytuacja jest na Polderze Gryfińskim. Od początku lat siedemdziesiątych, od kiedy z tego terenu zeszło ok. 30 meliorantów, teren ulega lądowieniu (stepowieniu), znikają wyspy poprzez zarastanie kanałów, następuje ekspansja gatunków roślin obcych i inwazyjnych (zakrzaczanie, zadrzewianie), niektóre gatunki ptactwa opuszczają tu swoje siedliska. Dzisiaj możliwość przepłynięcia – choćby kajakiem - z Odry Wschodniej do Odry Zachodniej przez Polder Gryfiński możliwe jest już tylko jednym kanałem z łącznikiem.
Dziwi mnie trochę polityka Gminy Gryfino. To ona w 2017 roku uchwaliła strategię rozwoju w oparciu o „Energię Międzyodrza”. Wówczas twierdzono, że mieszkańcy nie mają należytej informacji nt. możliwości rozwoju, które przyniesie najbliższa przyszłość, a które wiąże się z planami rozwoju turystycznego realizowanymi już w obszarze Międzyodrza. Niewiele w tej sprawie zrobiono a dzisiaj nie widzi się szans na wypromowanie się na tym unikalnym w skali europejskiej terenie. To Gryfino powinno stać się stolicą Miedzyodrza.
Wśród radnych i mieszkańców pojawiają się oczekiwania dotyczące projektów rozporządzeń w sprawie planu ochrony parku. Mimo, że te powstają dopiero po ustawie tworzącej park to przecież nie brak przykładów z terenu innych parków, np. Biebrzańskiego, Narwiańskiego, Ujścia Warty czy nawet Kampinowskiego.
Jeśli nie podejmie się dzisiaj działań w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt to za 5 do 10 lat już nie będzie tej szansy.
Reklama
Ratujmy Międzyodrze, bo za kilka lat nie będzie czego - apeluje Andrzej Urbański
Z dyskusji wynika, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie będzie zmuszać Gmin do wyrażania zgody na tworzenie na ich terenie parku narodowego. Brak zgody oznacza, że sytuacja nie ulegnie zmianie i będzie tak jak jest obecnie.
- 21.02.2025 15:00

Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze