Wielu Polaków dobrze wie, jak skorzystać z paczkomatu lub innych podobnych urządzeń, bo wspomniana nazwa zarezerwowana jest dla jednej firmy kurierskiej. Przychodzi się do urządzenia z kodem paczki do odebrania i po wpisaniu numeru (lub zeskanowaniu kodu QR) otwiera się szafka z przesyłką.
Czy taką usługę można wdrożyć w sprawach urzędowych? Okazuje się, że tak.
Urzędomat zainstalowano w Goleniowie. Odbiór dokumentów bez kolejek. Projekt realizowany jest Szczecinie. Jak to będzie wyglądało?
Dowód z szafki. Nie trzeba stać w kolejkach, ani wchodzić do urzędu
W Olsztynie właśnie stanął Urzędomat.
„To pierwsze takie urządzenie w Olsztynie. Jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym szybki i wygodny odbiór dokumentów, działające na zasadzie popularnych paczkomatów” – reklamuje rozwiązanie Olsztyn.
Urzędomat zacznie działać 24 lutego. I od tego momentu osoby, które mają do odebrania dowód rejestracyjny, nie będą już musiały stać w kolejkach, wchodzić do urzędu. Odbiór dokumentu będzie możliwy w urządzeniu.
„Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w formularzu podczas składania wniosku, a dokument będzie czekał w Urzędomacie gotowy do odbioru w dowolnym momencie” – wyjaśnia Urząd Miasta.
W Olsztynie codziennie rejestruje się 45-60 pojazdów. Te dane nie uwzględniają samochodów flotowych i leasingowych.
W planach są już kolejne usługi
„Jeśli choćby połowa zainteresowanych zdecyduje się na odbiór dokumentów przez Urzędomat, kolejki w urzędzie znacznie się skrócą, a obsługa będzie szybsza i bardziej komfortowa” – czytamy
A sekretarz miasta Joanna Lubomirska-Siemieńczuk dodaje, że teraz planowane są kolejne usługi przyspieszające odbiór dowodów osobistych i prawa jazdy.
Olsztyński Urzędomat ma 93 skrytki, ekran dotykowy, czytnik kodów, nocne oświetlenie i wbudowaną kamerę. Urządzenie z 2-letnią gwarancją kosztowało prawie 130 tys. zł.
Urzędomatów jest coraz więcej
Nie jest to pierwszy urzędomat w Polsce. Urządzenie stoi m.in. w Mikołowie, ale działa na trochę innych zasadach. Można w nim złożyć wszystkie dokumenty, które nie wymagają osobistego stawiennictwa w urzędzie. Także do skrzynki spłynie odpowiedź, ale tylko w przypadku, gdy nie trzeba jej odbioru poświadczyć własnym podpisem.
W 2023 roku podobne do olsztyńskiego urządzenie uruchomił Poznań.
Co ze wspomnianym Szczecinem? Tutaj projekt powstaje w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wydział spraw obywatelskich Urzędu Miasta Szczecina przygotowuje urządzenia typu paczkomat. Będzie on ułatwiał mieszkańcom załatwiania spraw urzędowych poza godzinami pracy urzędu. To jednak też uruchomienie systemu powiadomień dla mieszkańców, który będzie informował, że dokument został odebrany lub jest gotowy do odbioru (poprzez wiadomość e-mail lub SMS). Projekt kosztuje ćwierć miliona złotych.
Napisz komentarz
Komentarze