Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 19:51
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama

Po ataku na ratowników organizują dla nich cykl szkoleń medycznych

Niestety coraz więcej jest w stosunku do nas agresji słownej, agresji fizycznej, używania pięści – mówi Anna Żwirbla przyznała kierownik szczecińskiej filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Po ataku na ratowników organizują dla nich cykl szkoleń medycznych

Ratownicy medyczni to grupa zawodowa o jednym z najwyższych wskaźników zaufania społecznego. Pomagają poszkodowanym w wypadkach drogowych, przy pożarach i zdarzeniach pogodowych. Choć sami niosą poczucie bezpieczeństwa, to w ostatnim czasie czuć się bezpiecznie nie mogą. Aby poprawić tę sytuację z propozycją współpracy dla personelu medycznego wyszedł Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie. 

Reklama dotacje unijne dla firm

Zachodniopomorscy ratownicy medyczni interweniują co roku blisko 160 tysięcy razy. Coraz częściej ich ciężka i odpowiedzialna praca narażona jest jednak na niebezpieczeństwo. To nie tylko agresja słowna, ale także fizyczna. Jest jednak szansa, że w najbliższym czasie sytuacja ta zmieni się, bowiem Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie przedstawił Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowe ofertę przeszkolenia personelu medycznego w zakresie m.in. samoobrony.

– Ostatnie wydarzenia pokazują, jak duża jest agresja wobec ratowników medycznych. Na szczęście w zachodniopomorskim pogotowiu nie doszło do przypadków utraty zdrowia, ale nasz personel medyczny coraz częściej spotyka się z groźnymi sytuacjami. Cieszy oferta Służby Więziennej, bo przyniesie wiele korzyści. Ratownicy mają prawo czuć się bezpiecznie – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zakres szkoleń będzie różnorodny, dopasowany do potrzeb i możliwości personelu medycznego. To zajęcia z technik samoobrony czy spotkania z psychologami, którzy powiedzą, jak rozładować agresję i negatywne emocje.

– Jako Służba Więzienna codziennie pracujemy z trudnymi podopiecznymi. Mamy ogromne doświadczenie, dlatego wyszliśmy z taką inicjatywą szkoleniową. Chcemy podzielić się naszą wiedzą, by ratownikom medycznym było łatwiej – powiedziała mjr Dorota Zwolańska z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie. – Będą to szkolenia z samoobrony, zajęcia z psychologiem, ćwiczenia w ciasnych pomieszczeniach, w budynkach i na klatkach schodowych. Wszystko po to, by zaaranżować sytuacje zbliżone do tych codziennych, najbardziej rzeczywistych – dodał por. Mirosław Drajem. 

Ilość agresywnych zachowań wobec ratowników wzrasta. Często to osoby, które uległy wypadkom pod wpływem np. alkoholu.

– Cieszymy się na te szkolenia. Pozwolą uzupełnić wiedzę i doskonalić umiejętności, które z pewnością się nam przydadzą. Niestety coraz więcej jest w stosunku do nas agresji słownej, agresji fizycznej, używania pięści – przyznała kierownik szczecińskiej filii WSPR Anna Żwirbla.

Zaraz po konferencji prasowej przedstawiciele WSPR i Służby Więziennej rozmawiali szczegółowo o zakresie potrzeb i możliwości szkoleniowych. Następnie uzgodnione zostaną terminy oraz miejsca. Najprawdopodobniej w ciągu tygodnia podpisane powinno być porozumienie, które formalnie rozpocznie cykl szkoleń dla ratowników medycznych.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

5 ,19 10.02.2025 16:22
Uważajcie na ***!!! AGRESYWNY !!!

Reklama
do trolla 5,19 10.02.2025 18:17
Tak, twój wpis to przemoc.

A. Żmijewski 06.02.2025 11:11
Ratownicy mają pyr pyr zasadniczo wiele problemów z patologią, bo i wszelkich wyjazdów do bójek pyr pyr i innych wypadków u patologii nie brakuje z dziada pradziada

cóż 05.02.2025 21:29
Cóż, ratownik to zawód ryzyka

ZŁOTA MYŚL BRONKA 05.02.2025 20:21
JAK MAWIAŁ BRUNEK Z RUSKIEJ BUDY TRZEBA WZIĄĆ KREDYT I ZMIENIĆ PRACĘ HA HA AH

brat PIT 05.02.2025 18:39
Szkolenia z samoobrony najlepsze.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama