Zmiany na maturze dotyczą m.in. wymagań punktowych, nowych ról egzaminatorów oraz obowiązków dla wydawców podręczników.
Granica 30 procent punktów
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która wydłuża o trzy lata (do roku szkolnego 2026/2027) odstąpienie od wymogu uzyskania co najmniej 30 proc. punktów na egzaminie z jednego wybranego przedmiotu rozszerzonego. Zmiana została po raz pierwszy wprowadzona z powodu pandemii COVID-19 i skutków zdalnego nauczania, a pierwotny termin obowiązywania progu przesunięto z roku szkolnego 2022/2023 na kolejne lata.
Jednak nie wszystkie egzaminy objęto tym ułatwieniem. Maturzyści nadal będą musieli uzyskać minimum 30 proc. punktów na poziomie podstawowym z takich przedmiotów jak:
język polski,
matematyka,
język obcy nowożytny,
oraz na egzaminach ustnych z języka polskiego i języka obcego.
Egzaminator-weryfikator
Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za ponowne sprawdzanie prac oraz wsparcie techniczne, szczególnie podczas egzaminów maturalnych z informatyki czy egzaminów zawodowych.
Dodatkowo absolwenci szkół dwujęzycznych będą musieli przystąpić do egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym, a maturzyści zyskają możliwość wyboru języka obcego nowożytnego, którego wcześniej nie uczyli się w szkole.
Wydawcy podręczników mają takie obowiązki
Nowelizacja nakłada nowe obowiązki na wydawców:
graficzne oznaczenie treści wykraczających poza podstawę programową dla danego przedmiotu i etapu edukacyjnego,
zapewnienie cyfrowych wersji podręczników papierowych wydanych przed 1 stycznia 2020 roku przy ich kolejnym niezmienionym wydaniu.
To rozszerzenie wcześniejszego wymogu, który obejmował wyłącznie podręczniki dopuszczone po tej dacie.
Nowe zasady finansowania
Zmiany dotyczą również uczniów i ich mistrzów rzemiosła. Dotychczas aż 75 proc. środków finansowych było wypłacane po egzaminie ucznia, a jedynie 25 proc. za podjęcie szkolenia. Teraz proporcje odwrócono, aby zachęcić rzemieślników do rozpoczynania procesu kształcenia nowych uczniów.
Co więcej, w nowelizacji uwzględniono możliwość wniesienia na egzaminy urządzeń monitorujących stan zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze