Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 18 grudnia 2024 13:50
Reklama
Reklama

Producenci nie wywiną się od odpowiedzialności. Wypłacą odszkodowania za szkody psychiczne

Przepisy obejmują nie tylko tradycyjne produkty, ale również oprogramowanie, systemy sztucznej inteligencji oraz usługi cyfrowe związane z produktami.
Dostaniesz pieniądze za uszczerbek na psychice.

Autor: Canva

8 grudnia weszła w życie nowa unijna dyrektywa dotycząca odpowiedzialności za wadliwe produkty. Państwa członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na przystosowanie jej do krajowych przepisów.

Producenci już nie wywiną się od odpowiedzialności

Zgodnie z nową dyrektywą odpowiedzialność za szkody spoczywa na producencie wadliwego towaru. Co więcej, w przypadku towarów spoza UE, firmy są zobowiązane wskazać podmiot gospodarczy z siedzibą w Unii, który będzie odpowiadał za produkt. To rozwiązanie ma ukrócić praktyki globalnych koncernów, które do tej pory unikały odpowiedzialności.

W przypadku usług cyfrowych odpowiedzialność obejmuje także systemy sztucznej inteligencji oraz oprogramowanie. Nowe przepisy nie dotyczą oprogramowania open-source, o ile nie jest ono częścią działalności komercyjnej.

Firmy, które wprowadzają swoje produkty na rynek, będą odpowiedzialne za nie przez 10 lat. W przypadkach, gdy skutki używania produktu pojawiają się powoli, okres odpowiedzialności zostanie wydłużony do 25 lat.

Dostaniesz pieniądze za uszczerbek na psychice

Nowe przepisy wzmacniają pozycję konsumentów, zwłaszcza w zakresie żądania odszkodowań. Osoby poszkodowane mogą domagać się rekompensaty za:

  • szkody materialne, takie jak zniszczenie mienia,

  • szkody niematerialne, w tym uszczerbek na zdrowiu psychicznym potwierdzony medycznie,

  • utratę danych cyfrowych, np. skasowanie plików z dysku twardego.

Bez limitu

Kolejną dobrą wiadomością jest zniesienie limitu szkody. Osoby ubiegające się o rekompensatę nie muszą już spełniać minimalnego progu szkody w wysokości 500 euro. Mogą także żądać dostępu do dowodów od obu stron procesu sądowego.

Czas na zgłoszenie roszczenia to 3 lata od momentu, gdy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i odpowiedzialnym za nią podmiocie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

szyk 18.12.2024 11:20
Producenci mają czas i jeszcze pewno coś wymyśla.

Stan 17.12.2024 18:26
. Kupiłem buty na straganie na pl targowym. Buty po dwóch dniach rozleciały się. Sprzedawca powiedział mi że klient może pana majstra. Że oni mają swojego rzeczoznawce który potwierdzi że użytkowalem buty niewłaściwe a rzecznik praw konsumenta to go może, i co mam iść do sądu, dziękuję za taką dbałość o prawa klientów. Na papierze wszystko wygląda wspaniale i jest takie proste.

Hochwander 17.12.2024 18:03
Żebyście się czasami nie zdziwi...

A. Żmijewski 16.12.2024 20:58
Zasadniczo takie pyr pyr psychiczne szkody z dziada pradziada od czterdziestego piątego trudno zlekceważyć pyr pyr

wątpiący 16.12.2024 11:44
Trudno będzie walczyć w sądzie z kolosami.

Hipokryt 17.12.2024 18:22
Przecież to jak zwykle ściema, to po to żebyś nie mówił że nikt o twoje prawa nie dba. To tak jak z demokracja, masz prawo głosować żebyś nie mówił że nie masz wpływu na swój kraj a politycy i tak robią to co chcą mając twoją opinie, wiesz gdzie

hmm... 16.12.2024 10:56
Ale jak takie psychiczne szkody wykazać?

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama