Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 20:35
Reklama

Brakuje lekarzy. W diagnozowaniu pomaga sztuczna inteligencja. Konieczna zgoda pacjenta

Medycy ustalają, w jakim zakresie i jak używać sztucznej inteligencji przy leczeniu ludzi. Może być ona stosowana w diagnozie, ale musi być weryfikowana i pacjent będzie musiał wyrazić na to zgodę.
Brakuje lekarzy. W diagnozowaniu pomaga sztuczna inteligencja. Konieczna zgoda pacjenta
Sztuczna inteligencja może zapewnić znacznie lepszą i tańszą opiekę medyczną, ale musi być jeszcze dopracowana.

Autor: Canva

Sztuczna inteligencja weszła z przytupem w nasze życie pod koniec 2022 roku. Wówczas hitem okazał się ChatGPT, który szybko stał się bardzo powszechnym narzędziem. 

Dzięki niemu i dzięki sztucznej inteligencji uczniowie piszą wypracowania, studenci przygotowują się na egzaminy, pracownicy rozwiązują problemy zawodowe. Dlatego na rynku zaczęły się masowo pojawiać kolejne aplikacje korzystające z AI (artificial intelligence), sztucznej inteligencji – do grafiki, filmów, kopiujące głosy i... stawiające diagnozy medyczne.

AI może się niestety mylić

Szybko jednak okazało się, że AI popełnia błędy. Nie może odpowiedzieć „nie wiem” i dlatego zmyśla. Poza tym bazuje na informacjach znalezionych w internecie, a to sprawia, że może natknąć się na błędne informacje. O ile pomyłka w wypracowaniu nie przyniesie kolosalnej szkody, to już błąd w diagnozie medycznej – tak.

Zgodnie podało czasopisma „Radiology” używanie AI zwiększa dokładność diagnozy, proponując właściwie sugestie w 92,8 proc. przypadków. 

Z drugiej jednak strony te wskazówki prowadzą do błędów lekarzy – w 23,6 proc. takich przypadków.

Dlatego właśnie polscy lekarze starają się unormować sprawę używania AI.

Konieczna będzie zgoda pacjenta

„Od 1 stycznia 2025 r. medycy wykorzystujący w swojej praktyce nowoczesne narzędzia będą musieli stosować się do zasad, jakie wytyczy im nowy kodeks etyki” – donosi Rynek Zdrowia.

Zgodnie z zaleceniami Komisja Etyki Lekarskiej doprecyzowany przepis nakazuje, aby medyk poinformował pacjenta, że przy stawianiu diagnozy lub procesie terapeutycznym będzie wykorzystana AI.

„Lekarz musi też uzyskać „świadomą zgodę” na to działanie. Wolno wykorzystywać tylko algorytmy dopuszczone do użytku medycznego i posiadające odpowiednie certyfikaty (będące np. wyrobem medycznym). Ostateczną decyzję w zakresie zastosowania bądź wstrzymania się od stosowania SI „zawsze podejmuje lekarz” – czytamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

purysta 04.12.2024 13:27
AI czy raczej SI? Skrót SI to od Sztuczna Inteligencja. AI to z angielskiego.

Basia 04.12.2024 12:50
Już dawno powinni to wprowadzić.

prynajmniej 04.12.2024 11:55
Mniej błędów lekarskich będzie.

ZDECYDUJE ALGORYTM HA HA AH 04.12.2024 11:44
KOMU TERAZ DAĆ ŁAPÓWKĘ HA HA AH

NIE CHODZISZ DO LEKARZA NIE PŁACISZ A NIE JAK TERAZ CZY SIE STOI CZY SIĘ LEŻY 04.12.2024 11:42
JA BYM POSZEDŁ DALEJ AI NIECH DIAGNOZUJE I PRZEKAZUJE KASĘ NA PRYWATNE KONTO PACJĘTA A NIE LEKARZA HA HA AH

propozytor 04.12.2024 10:46
Lepiej zastosować regułę ostrożnościową.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Energetyk oczekujących naTreść komentarza: W Gryfinie nie ma bezrobocia, za to brakuje rąk do pracy. Jest też grupka patomeneli na kwadracie i na Piastów. Policja jest bezsilna i nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Oni mają sztrajk i ścigają tylko spokojnych ludzi i ich *** ***Data dodania komentarza: 4.12.2024, 20:18Źródło komentarza: Tyle będzie wynosił zasiłek dla bezrobotnych w przyszłym miesiącu. Zobacz stawkiAutor komentarza: adieuTreść komentarza: Przecież ciepło i gorąco jest w rafinerii w szwedt !Data dodania komentarza: 4.12.2024, 19:56Źródło komentarza: Skąd ciepło dla Gryfina? Są 3 możliwości, ale jest problem z okresem przejściowymAutor komentarza: WisiaTreść komentarza: Planuje się wprowadzenie specjalnej definicji wędkarstwa i rybołówstwa kulturowego kiedy ? jak już utworzą park? Zastanawiam się czym My jesteśmy durniami czy o co chodzi że nas tak traktują najpierw niech stworzą przepisy chroniące nas a potem park. Bo tu widzę na siłę utworzyć odkrzyknąć sukces a Wy potem się martwcie to Wasz lokalny problem. A kiedy były konsultacje społeczne.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 19:53Źródło komentarza: Wiceminister Dorożała, wojewoda Rudawski i marszałek Geblewicz o Parku Narodowym Dolina Dolnej OdryAutor komentarza: AlternatywaTreść komentarza: Wiadomo, nie chodzi się po pasach.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 19:43Źródło komentarza: Senior spowodował groźny wypadek na pasach. Tylko patrzył na potrącone dziecko
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama