Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 listopada 2024 11:25
Reklama

Sprzedawcy muchomora będą zagrożeni więzieniem. Muchomor wpisany na listę substancji narkotycznych

„Grzyb o właściwościach leczniczych” – tak jest promowany w sieci muchomor. Dlatego produkty, które go zawierają, będą traktowane jak narkotyki.
Sprzedawcy muchomora będą zagrożeni więzieniem. Muchomor wpisany na listę substancji narkotycznych
Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny: "Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna".

Autor: Canva / gpv.pl

– Każda forma wykorzystania muchomora czerwonego w tej chwili jest już nielegalna – powiedział w rozmowie z TVN24 dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Omamy, zaburzenia pracy mózgu, nawet śmierć

Muchomor czerwony jest grzybem toksycznym. Bo zawarte w nim substancje psychoaktywne mogą prowadzić do omamów, zaburzeń pracy mózgu i serca, a nawet śmierci.

 Mimo to internet pełen jest oferty sprzedaży suszonych muchomorów lub produktów, które go zawierają. I jeśli ktoś nie wiedział, że muchomora czerwonego można w ogóle do czegoś wykorzystać, to sieć mu to wyjaśni, udzieli porad, podpowie przepisy i zaoferuje towar. 

Sprzedawcy muchomora będą zagrożeni więzieniem

Główny Inspektorat Sanitarny zakazał właśnie handlu produktami zawierającymi muchomora czerwonego. Będą traktowane jak narkotyki lub dopalacze.

Główny inspektor sanitarny będzie mógł nałożyć karę na podmiot, który wprowadziłby do obrotu takie substancje, od 20 tysięcy nawet do miliona złotych – podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia (MZ).

– Będzie można również prowadzić postępowania karne, tak jakby się wprowadzało narkotyki do obrotu – podkreśla w rozmowie z serwisem Jakub Gołąb. 

A to oznacza, że sprzedawcy produktów z muchomorem czerwonym będą mogli trafić za kraty.

Był używany jako środek odurzający na Syberii

Przypomnijmy zatem, że muchomor czerwony jest grzybem niejadalnym. Jest trujący i źle wpływa na układ nerwowy. Jego spożycie może być groźne dla zdrowia, ale też śmiertelne.

Ale te grzyby znane są także z właściwości halucynogennych. Ich głównymi składnikami psychoaktywnymi – jak podaje Wikipedia – są neurotoksyny – kwas ibotenowy i muscymol. Był używany jako środek odurzający przez rdzenną ludność Syberii.

Te jego właściwości powodują, że chętnie sięgają po nie osoby poszukające „odmiennych stanów świadomości”. I chętnych nie brakuje, o czym najlepiej świadczą wysokie ceny takich produktów w internecie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

popieram 19.11.2024 10:58
Jak znajdą w paczce to ukarzą. Jak ktoś będzie szukał czy promował też kara. I bardzo dobrze. Karać ćpunów i handlarzy śmierci.

wszystko * 19.11.2024 10:24
Badanie potwierdza skutki uboczne szczepionek przeciwko COVID-19 W nowym, międzynarodowym badaniu naukowcy potwierdzili, że szczepionki przeciwko COVID-19 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych. Skutki uboczne są jednak rzadkie, a korzyści wynikające ze stosowania szczepionek nadal przewyższają ewentualne ryzyko. Badanie objęło 99 milionów zaszczepionych Zwiększone ryzyko zaburzeń neurologicznych i chorób serca Jakie dokładnie wnioski płyną z badania? Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 Badanie objęło 99 milionów zaszczepionych Naukowcy z Global Vaccine Data Network – konsorcjum ośrodków badawczych przeprowadzających skoordynowane badania epidemiologiczne nad bezpieczeństwem szczepionek z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia – dokonali oceny ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych będących przedmiotem szczególnego zainteresowania (AESI, ang. adverse event of special interest) po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Do analizy włączono 13 AESI dotyczących zaburzeń neurologicznych, hematologicznych i kardiologicznych, występujących do 42 dni po szczepieniu preparatami mRNA (BNT162b2 i mRNA-1273) oraz szczepionką wektorową (ChAdOx1). Badanie objęło 99 068 901 zaszczepionych osób pochodzących z 8 krajów: Australii, Argentyny, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Nowej Zelandii i Szkocji. Większość pacjentów znajdowała się w grupach wiekowych 20–39 i 40–59 lat. Okres badania obejmował czas od grudnia 2020 roku do sierpnia 2023 roku. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Vaccine”. Domowe testy na COVID – sprawdź na DOZ.pl Zwiększone ryzyko zaburzeń neurologicznych i chorób serca W omawianym, największym jak dotąd, badaniu bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19 naukowcy potwierdzili, że preparaty te mogą zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych. Zidentyfikowali dwa rzadkie, ale bardzo poważne skutki uboczne – ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego oraz ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Ponadto potwierdzili pojawiające się już wcześniej sygnały, że szczepionki mRNA (firm Pfizer i Moderna) mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia oraz że szczepionka wektorowa (koncernu AstraZeneca) podnosi ryzyko wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego i zakrzepicy zatok żył muzgowych

do ciemnoty 19.11.2024 10:56
Cytujesz "żył muzgowych" Ajwaj. Ty ruski trollu nawet nie rozumiesz co wklejasz i co doklejasz. Nie rozumeisz nawet tego co cytujesz: " Skutki uboczne są jednak rzadkie, a korzyści wynikające ze stosowania szczepionek nadal przewyższają ewentualne ryzyko".

ĆPUN POLIŃSKI 19.11.2024 09:54
JA STUKAM SIĘ TYLKO *** *** *** HA HA AH PODOBNE OBJAWY DO ZARZYWANIA MUCHOMORA CZERWONEGO Z SLD *** *** RA HA AHA AH

TYLKO WALAC *** *** 19.11.2024 09:51
CHCESZ ZOBACZYĆ CUD ***HA AH AAH WSADZ SE W *** MUCHOMORA CZERWONEGO HA HA AH

czosnek 19.11.2024 09:44
W Gryfindorze jest kilku użytkowników i znam takiego co wysyła za granicę.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama