Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 stycznia 2025 04:45
Reklama

Zbierają odpady po Wszystkich Świętych. Po kilka kilogramów odpadów z każdego grobu

Według szacunków Stowarzyszenia Polski Recykling po tegorocznych obchodach Wszystkich Świętych polskie cmentarze mogą „wyprodukować” aż 120 tys. ton odpadów.
Zbierają odpady po Wszystkich Świętych. Po kilka kilogramów odpadów z każdego grobu
Na grobach pełne bogactwo.

Autor: Canva

Lampiony, żywe kwiaty, resztki sztucznych kwiatów i doniczki często lądują w zbiorczych kontenerach, bo segregacja odpadów na polskich cmentarzach jest rzadko stosowana. Dlaczego? 

Odpowiedź jest prosta. Bo odpady cmentarne są trudną do rozdzielenia mieszaniną śmieci o silnym stopniu zakopcenia i zabrudzenia parafiną.

Wydatki na znicze i kwiaty przekraczają miliard złotych

Co roku Polacy przeznaczają ogromne kwoty na obchody Wszystkich Świętych. Z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zniczy i Świec wynika, że wydatki na ten cel sięgają miliarda złotych rocznie. 

W ubiegłym roku aż 700 mln zł zostało wydanych na znicze, a 300 mln zł na kwiaty. Tego typu zakupy przyczyniają się do powstawania znacznych ilości odpadów. Bo po kilku dniach od Święta Zmarłych znicze i wiązanki trafiają  na wysypiska.

Kilka kilogramów odpadów z jednego grobu

Z jednego grobu po Wszystkich Świętych może pozostać od 3 do nawet 9 kg odpadów. Wiele z tych materiałów mogłoby zostać wykorzystanych ponownie, gdyby tylko były odpowiednio segregowane. 

Zebrane i posegregowane odpady mogą służyć do produkcji lub jako wysokokaloryczne paliwo alternatywne. Ograniczenie każdego kilograma odpadów jest na wagę złota, bo niezagospodarowany surowiec szpeci i zatruwa środowisko.

Podziel się zniczem 

Żeby zmniejszyć skalę odpadów generowanych na cmentarzach, administracje cmentarzy, samorządy i związki wyznaniowe powinny podjąć działania edukacyjne adresowane do odwiedzających nekropolie. 

Jednym z rozwiązań wprowadzanych już na szerszą skalę są „zniczodzielnie” – miejsca, w których niepotrzebne komuś znicze można pozostawić do ponownego użycia przez inną osobę. 

W krajach europejskich producenci i importerzy zniczy od lat ponoszą koszty zbiórki i utylizacji odpadów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 05.11.2024 14:19
Zasadniczo stare chryzantemki złociste pyr pyr czy kapustki ozdobne to świetny materiał do kompostowania. To surowiec a nie odpad pyr pyr

voda 04.11.2024 21:32
"Promocja obowiązuje między innymi na rogale świętomarcińskie. Jeśli zdecydujemy się na zakup dwóch sztuk, to trzeci dostaniemy całkowicie za darmo."- apel wiec do Sanepidu, bo jest przypuszczenie, ze zwieksza ilosc chemii w rogalach

Jarek 04.11.2024 18:47
A co kogo obchodzą odpady, którzy płacą. To śmieciarzy problem.

Odwiedzający 04.11.2024 15:16
Niech się panie co pracują na cmentarzu wreszcie wezmą za uczciwą robotę a nie robią prywatę z Panem grabarzem.

gryfinianka 04.11.2024 20:59
to prawda , ostatnio widziałam jak pracownik PUK-u czyścił swoje prywatne groby w godzinach pracy dmuchawą do liści, zanieczyszczając tym samym groby innych, skandal !

Gucio 07.11.2024 08:41
Zamknij się konfidentko.

Gucio 07.11.2024 08:42
Tak , pewnie zaraz powiesz że nieboszczyków okradają.

dzieci z kapusty za kurtyną cda 04.11.2024 12:05
czas wprowadzić opłatę klimatyczną i co2 od znicza ha ha ah dojna odra zdrój

Jadzia 04.11.2024 11:26
Jak każdy z rodziny przyniesie to się nazbiera.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama