Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 13:27
Reklama
Reklama

Najstarsze cmentarze w naszym kraju. Wyjątkowe nekropolie w naszym powiecie

Cmentarze w naszym regionie mają metrykę sięgająca co najwyżej 1945 r. Cmentarzyska są wokół kościołów, ale zwykle od wieków już nieczynne. W innych miejscach jak w Gryfinie czy Chojnie są parkami. Jednak w Polsce są cmentarze mające długą metrykę.
Najstarsze cmentarze w naszym kraju. Wyjątkowe nekropolie w naszym powiecie
Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od 1782 roku

Autor: crkzir.com.pl

Stare ewangelickie cmentarze w naszym regionie. To już cmentarzyka, często ledwo czytelne w terenie. Są też kirkuty, żydowskie nekropolie czytelne w Widuchowej (przy głównej drodze za czerwonym, ceglanym płotem) Baniach, Cedyni, Moryniu. Mieszkowicach czy Chojnie. Są też cmentarze wojenne żołnierzy polskich - Siekierkowski w starych Łysogórach, radzieckich (Gryfinie i Chojnie) oraz niemieckich w Glinnej (gmina Stare Czarnowo).

Najstarszy cmentarz w Polsce znajduje się w Płocku. Powstał w 1780 r. jeszcze poza granicami miasta. Ale najstarszy funkcjonujący – w Ostrowie Wielkopolskim.

Od XVIII w.

Cmentarz w Płocku zajmuje około 3 ha. Funkcjonował aż do zakończenia II wojny światowej. Po 1945 r. liczba pochówków została ograniczona. Z czasem cmentarz zamknięto, a część nagrobków zniszczył czas.

Na początku XIX w. na cmentarzu powstała drewniana kaplica. Ufundował ją Jan Antoni Zdziennicki, kanonik katedry płockiej. Obecnie jej już nie ma, ale uwagę zwraca zbiorowa mogiła bohaterów powstania styczniowego z 1863 roku.

Najstarszy działający cmentarz kilka racy miał być zlikwidowany. Jest

Jeżeli jednak ktoś zapyta o najstarszą, ale jeszcze funkcjonującą nekropolię, to można wskazać stary cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim. Powstał w 1782 r. 

„Cmentarz kilkakrotnie narażony był na likwidację, m.in. w 1820 r. przez władze pruskie, w czasie II wojny światowej. Także po wojnie z powodu przebudowy układu komunikacyjnego. Wydano wtedy (1962 r.), zgodę na likwidację nekropolii – doszło do dewastacji kapliczek, niszczenia metalowych krat i łańcuchów oraz kradzieży nagrobnych płyt. 

Dopiero po 1982 roku cofnięto to zezwolenie i rozpoczęto renowację zabytków” – czytamy na stronie internetowej CRK Zieleń i Rekreacja w Ostrowie, zarządcy cmentarza.

Najstarszy z zachowanych tu nagrobków pochodzi z 1842 r. Kilka razy w przeszłości próbowano go zlikwidować. Ostatnie takie działania miały miejsce w 1962 roku. Nigdy jednak to się nie udało, a nekropolia – oprócz walorów historycznych – ma także artystyczne. 

Można na niej znaleźć nagrobki klasyczne, neoromantyczne, secesyjne, a nawet kubiczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
przerażona 01.11.2024 12:40
A niektóre groby na cmentarzach przypominają Halloween.. Chodzi o symbolike, ludzie... Żywe kwiaty, kilka zniczy wystarczy.

Robuś 01.11.2024 12:38
Na starych grobach przychodzą z zniczami stawiają swoje a nie drażni ich taka ilość byle jakich zniczy z metalowymi pordzewiałymi przykrywkami. Ja to bym w pierwszej kolejności zrobiła chociaż jako taki ład na grobie i powyrzucała te koszmarne tanie znicze. Każdy stawiający światełka pamięci powinien sam wyrzucić te które już się wypaliły i szpecą nagrobek.

szafarz 01.11.2024 11:03
Cmentarze od 1945 r. są często na starych cmentarzach, choć początkowo z boku.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama