Północ powiatu gryfiński przez lata opierał swoją gospodarkę na elektrowni. Węglówka ulega przyspieszonej likwidacji. Potencjał naszego regionu może być teraz wykorzystany w gazówce. Rusza PGE Gryfino Dolna Odra, która ma zmieniać oblicze energetyki w naszym regionie.
Właśnie teraz, oddawane są dwa bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy blisko 1366 MW. Uroczyste otwarcie 29 października 2024 r. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej dla blisko 2,5 mln gospodarstw domowych. Co więcej, to wszystko przy jednoczesnym obniżeniu emisji w Polsce o ok. 3 miliony ton dwutlenku węgla rocznie
OZE, czyli odnawialne, niekopalne źródła energii są niewątpliwie ważne dla rozwoju energetyki, ale nie zapewniają one stabilności dostaw energii. Dlatego właśnie tak istotna jest rola energii z gazu ziemnego w PGE Gryfino 2050. Bloki gazowo-parowe charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością energetyczną w porównaniu do elektrowni węglowych, a ich spalanie generuje znacznie mniejsze emisje dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.
Oprócz korzyści środowiskowych, elektrownie gazowo-parowe mają także krótszy czas uruchamiania oraz większą elastyczność w dostosowywaniu mocy do zapotrzebowania - co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy dynamika rynku energetycznego jest bardzo zmienna.
Dlatego PGE Gryfino Dolna Odra staje się największą elektrownią gazową w Polsce, przynosząc nową erę w produkcji energii elektrycznej, opartej na czystych i efektywnych technologiach.
Aktualizacja (29 października 2024 r.): O otwarciu piszemy tu:
Napisz komentarz
Komentarze