Dwa pomorskie Fundusze, dwa leżące nad morzem, dwa dbające o środowisko i bezpieczeństwo ludzi na Bałtyku. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Gdańsku podjęły działania mające na celu wsparcie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w ramach projektów „Bezpiecznie nad morzem ze Służbą SAR”.
Misja ochrony morza
Ratownicy tej służby nieustannie pracują, niezależnie od warunków atmosferycznych czy hydrometeorologicznych. Bez względu na porę roku czy godzinę, są w pełnej gotowości, gotowi pomóc tym, którzy znaleźli się w tarapatach na morzu. Ich praca wymaga wielkiej zaangażowania oraz odpowiedniego sprzętu, który jest eksploatowany w ekstremalnych warunkach. Silny wiatr, wysokie fale, zalodzenie czy niskie temperatury to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą zmagać się ratownicy.
Dofinansowanie udzielone przez Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa skuteczniejsze działania. Dzięki wsparciu finansowemu, służba będzie mogła kontynuować swoją misję ochrony morza i jego użytkowników. Wsparcie to przyczyni się również do zwalczania zagrożeń i zanieczyszczeń na Bałtyku, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania ekosystemu morskiego.
Co zakupili?
WFOŚiGW w Szczecinie wsparł SAR, przekazując środki w wysokości 640 000 zł, WFOŚiGW w Gdańsku: ponad milion zł. Za dofinansowanie ze środków szczecińskiego Funduszu Służba kupiła 4 specjalistyczne pojazdy, gdańskiego – także 4 ratownicze samochody, 9 dronów z kamerą termowizyjną oraz szkolenie dla 36 pomorskich pilotów dronów. Sprzęt sprawi, że ratownicy szybciej dotrą na miejsce akcji poszukiwawczej, sprawniej przetransportują rannego z plaży, gdzie nie mogą wjechać karetki, a także będą mogli skuteczniej działać na terenach chronionych i cennych przyrodniczo.
Wozy dofinansowane przez szczeciński Fundusz będą wykorzystywane w jednostkach SAR na zachodniopomorskim wybrzeżu Bałtyku. Sprzęt kupiony ze środków gdańskiego Funduszu: w województwie pomorskim.
– Nowy sprzęt dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa finansujemy w trosce o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów wypoczywających na nadbałtyckich plażach, ale także mając na uwadze przyrodę Bałtyku. Pojazdy pozwolą na monitoring, ale także szybką reakcję w sytuacjach wystąpienia zagrożeń środowiska – mówi Waldemar Miśko, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.
Wpływają nawet zna Zalew Szczeciński
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa działania prowadzi na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Działa na obszarze morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
-Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zwalcza wszelkie zagrożenia i zanieczyszczenia olejowe oraz chemiczne pojawiające się w środowisku morskim. To bardzo ważne, ale jednocześnie trudne zadania. Często takie akcje prowadzone są pod presją czasu, w trudnych warunkach atmosferycznych. Wówczas liczy się dosłownie każda sekunda. Dlatego tak istotne jest, aby ratownicy dysponowali nowoczesnym i przede wszystkim sprawnym sprzętem. SAR dba również o bezpieczeństwo ludzi. Prowadzi poszukiwania i ratuje każdą osobę, która znalazła się w niebezpieczeństwie na morzu. Te zadania idealnie wpisują się w naszą działalność, w której troszczymy się i o ludzi, i o środowisko – tłumaczy Jędrzej Włodarczyk, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Gdańsku.
O akcji SARS w minionym tygodniu pisaliśmy tu:
Napisz komentarz
Komentarze