Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 23 października 2024 00:31
Reklama
Reklama
Reklama

Z impetem przystąpili do budowy Biedronki. Nagle: stop!

Maszyny wjechały i porobiły głębokie wykopy. Nowa Biedronka miała stanąć w kilka miesięcy. O tym, że nagle prace wstrzymano, zadecydowały… drobne przedmioty.
Z impetem przystąpili do budowy Biedronki. Nagle: stop!
Biedronka stanie przy drodze wojewódzkiej.

Autor: igryfino

Biedronka, która powstała kilka lat temu w Osinowie Dolnym cieszy się ogromną popularnością. Wszystko to przez turystów zakupowych zza Odry. Tłok jest taki, że cedynianie nieraz wolą pojechać do Biedronki w Moryniu lub w Chojnie, niż do oddalonego o 5 km dyskontu w Osinowie Dolnym. I tak Cedynia stała jest idealnym miejscem na nowy sklep. W zeszłym roku zdecydowano, że tym miejscem będzie działka koło miejscowej suszarni.

Do prac w Cedyni przystąpiono – o czym informowaliśmy - w zeszłym miesiącu. Jednak jak szybko je rozpoczęto, tak szybko je zakończono. Nowy budynek Biedronki zaplanowano na Polderze Cedyńskim. Jest to sztucznie osuszony obszar, który znajduje się poniżej średniego lustra wody w Odrze. Woda jest za wałami. Tegoroczna wysoka fala z powodzi na południu dorzecza na szczęście nie zagroziła, bo rozlała się wcześniej nim dotarła do Doliny Odry (a w okolicach Cedyni ta kraina geograficzna się zaczyna).

Przyczyna wstrzymania inwestycji jest inna. Mówi się, że znaleziono dziwne przedmioty. To artefakty z wcześniejszej kultury. W Cedyni, gdzie się nie „kopnie”, to albo natrafia się na pozostałości kultury łużyckiej albo późniejszej rzymskiej. W ziemi zapisały się też czasy słowiańskie. 

Cedynia to stary gród nad Odrą, który istniał w kulturze łużyckiej czy słowiańskiej. Rzeka w połowie XIX wieku została przeniesiona w obecne miejsce – kilka kilometrów na zachód – i otoczona wałami. Polder Cedyński był wcześniej terenem czasowo zalewanym, na którym było jednak osadnictwo. Świadczą o tym artefakty, które są w Muzeum Regionalnym, tylko mało kto o tym wie, bo… leżą w magazynie… Dziwne, że przed budową nie zlecono wykopalisk. Jednak ostatnie cedyńskie inwestycje jak np. Dino powstawały dość szybko…

Teraz artefakty zostały przez czujne oko wychwycone…

O budowie nowego sklepu Biedronka pisaliśmy tu:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zoocha94 22.10.2024 19:22
Dino powstało 7 lat temu. 🤦 Co ma teraz do tego Biedronka?

dziwne 22.10.2024 21:39
Biedronka do Dino? A gdzie to wyczytałaś?

Bożena 22.10.2024 11:39
Jest drożyzna. Ludzie nie mają kasy, a jeżeli już ktoś ma to widzi jaka jest drożyzna i oszczędza na czym się akurat da.

A. Żmijewski 20.10.2024 21:07
Precz z marketami pyr pyr bo one zasadniczo likwidują lokalnych sprzedawców i producentów z dziada pradziada od czterdziestego piątego pyr pyr

Tubylec 20.10.2024 13:37
W celu uzupełnienia informacji decyzja zapadła dwa lata temu za poprzedniego burmistrza to on wskazał to miejsce chociaż mógł wskazać naprzeciwko Dino, to tak dla przypomnienia o wizji rozwoju Cedyni.

1 20.10.2024 10:36
Nadzory archeologiczne przy inwestycjach to jest czysta fikcja, dlatego cieszy że w tym przypadku nie udało się znalezionych rzeczy zamieść pod dywan.

kopara 20.10.2024 09:55
Jak już taką dziurę wykopali to już wiele zniszczyli.

LU CYFER 13*52 676 2024/25 20.10.2024 08:23
WOJNA IDZIE ZWIJAJA MANDZUR HA AH AH

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama