Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 18:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Groby przyozdabiajmy rozsądnie - apel. Stop plastikowej tandecie na grobach

Niebawem groby przykryją miliony zniczy i kwiatów, również sztucznych, które po 1 listopada zamienią się w odpady. Będą musieli uporać się z nimi administratorzy cmentarzy.
Za dużo plastiku i parafiny...

Autor: Canva

„Corocznie nagrobki toną pod stosami zniczy i sztucznych wiązanek, które (…) stają się później tonami nieprzetwarzalnych odpadów” – przypominają autorzy apelu „Szacunek dla zmarłych i natury”

Powstał on – wyjaśnijmy – z okazji zbliżających się Wszystkich Świętych.

To nie służy ekologii

„Plastik, sztuczne kwiaty, trujące substancje uwalniane przez spalanie parafiny  to wszystko nie służy ani nam, ani planecie. Czy na pewno taki sposób wyrażania szacunku dla zmarłych jest najlepszy?”  pytają autorzy apelu.

Podpisali się pod nim Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i prezydent Białegostoku, prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, pomysłodawczyni apelu z inicjatywy społecznej (Nie)zapomniane Cmentarze, oraz bp Andrzej Malicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

Wystarczą symboliczny znicz i naturalna wiązanka

Miliony ton śmieci rocznie – tyle ich produkują odwiedzający polskie cmentarze. Sporą ich ilość dokładamy właśnie 1 listopada, kiedy masowo odwiedzamy groby bliskich w całej Polsce. 

Z perspektywy tej liczby niezwykle ważna jest segregacja tych odpadów, która jest w zasięgu możliwości nas wszystkich. Apel ma na celu promowanie innych sposobów pielęgnowania pamięci o bliskich. 

Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów, zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki. Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada – zachęca prof. Agnieszka Piskorz-Ryń, cytowana przez gdamsk.pl.

Segreguj śmieci na cmentarzu

W apelu „Szacunek dla zmarłych i natury” czytamy:

„(…) przemyślmy nasze działania. W tych szczególnych dniach, zamiast nadmiaru przedmiotów – które za chwilę staną się odpadami, niszczą środowisko, okażmy pamięć w sposób bardziej świadomy i ekologiczny”. 

I dalej:

Co możesz zmienić? 

• Zapal jedną lampkę – nie potrzeba ich więcej. 

• Przynieś naturalne dekoracje – gałązki, liście, suszone kwiaty czy owoce jesieni. Unikaj sztucznych ozdób. 

• Stwórz własnoręcznie stroik z naturalnych materiałów, bez użycia plastiku czy drutu. 

• Wybieraj szklane znicze lub wykonaj własny znicz z wosku pszczelego, bądź sojowego w ceramicznej podstawce. 

• Unikaj sztucznych wiązanek, zwłaszcza tych z cementowymi doniczkami. Jeśli już je masz, używaj ich przez kolejne lata. 

• Segreguj śmieci na cmentarzu. 

Pieniądze, które zaoszczędzisz dzięki bardziej ekologicznym wyborom, przeznacz na wsparcie żywych – przekaż je na fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną”. 

Na zakończenie apelu jego autorzy przypominają:

„Pamiętajmy – dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie ilość przedmiotów na ich grobach”.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarek 19.10.2024 09:54
Nie przystrajam i nie obchodzę tego durnowatego święta. Nie daje czarnym zarobić, muszą trochę schudnąć, przyda się im dieta.

do oderwanego od rzeczywistości 19.10.2024 10:06
Co ty bredzisz? Przecież księża nie sprzedają zniczy czy kwiatów.

o Jarku z Rosji 19.10.2024 11:55
Widocznie to rosyjski troll więc jątrzy,

Jarek 21.10.2024 14:40
do oderwanego od rzeczywistości 19.10.2024 10:06
Co ty bredzisz? Przecież księża nie sprzedają zniczy czy kwiatów.
Bo przychodzą na gotowe i czują się ważni, a bez takiego show nie byliby potrzebni. Czarna zaraza jest jak covid, wszędzie się przylepi.

Eco 15.10.2024 21:22
Apel jak najbardziej słuszny. Do tego jeszcze jeden apel o liście bo warto liście zostawić wokół drzew, gdyż to zatrzymuje wilgoć i pozwala drzewom lepiej przetrważ zimę, a ludzie wynosza te liście niepotrzebnie do kubłów

Badziewiak 12.10.2024 00:30
Nie ma to jak ponastawiac tych plastikowych badziewi po lastrykach nagrobkowych

Pokora , umiar i prostota 1 listopada 11.10.2024 18:38
W tamtym roku za podarowane puszki dla bezdomnych kotów otrzymałam piękny duży pleciony naturalny wianek z jodły oraz wiązankę z naturalnych trwałych kwiatów , ozdoby przetrwały aż do wiosny , do tego jeden znicz od całej rodziny , było prosto i elegancko bez zbędnych sztucznych śmieci , obok i prawie na całym cmentarzu groby pokryte tonami dziwacznych zniczy i jeszcze bardziej koszmarnymi sztucznymi wiązankami wielkości lodówki ....za dwa miesiące wszystko i tak wyląduje na śmietniku i będzie gniło setki lat , pocieszam się tym , że powoli ten trend się zmienia na naturalny i ekologiczny a jeszcze możemy komuś przy okazji pomóc

A. Żmijewski 11.10.2024 17:39
Precz z plastikiem pyr pyr. Zasadniczo tylko chryzantemki złociste pyr pyr uprawiane z dziada pradziada od czterdziestego piątego są najbardziej ekologiczne pyr pyr

RuSSki *** 11.10.2024 16:15
Ruską tradycję wyrzucić na śmietnik razem z czarną ***!

Grażyna 11.10.2024 09:46
Często jest to po prostu bezguście.

Amelia 11.10.2024 09:12
Też uważam, że naturalne kwiaty i jedna lampka to jest to.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama