Burmistrz Mieczysław Sawaryn w ubiegłym tygodniu kazał przewodniczącemu rady zorganizować nadzwyczajną sesję.
Burmistrz kończy z fake newsami?
Tymczasem Mieczysław Sawaryn w tym tygodniu zaczął się wycofywać ze swojego straszenia mieszkańców odłączeniem ciepła.
-Od tamtego czasu minęło już kilkanaście dni. Wiemy więcej - przyznał na sesji burmistrz.
Burmistrz powołał się na pismo z PGE. Poprosiliśmy PGE o przesłanie tej korespondencji, ale listu nie otrzymaliśmy. Z naszych informacji wynika jednak, że w tym piśmie wiceprezes zarządu PGE Waldemar Lutkowski poinformował burmistrza w końcu sierpnia, że do końca sierpnia 2026 r. nie przestaną produkować dla gminy ciepła. Odbiorcy zasilani ciepłem mają być powiadomieni na 24 miesiące wcześniej o zaprzestaniu wytwarzania i przekazywania energii cieplnej.
To olśniło Mieczysława Sawaryna?
-Wpłynęło do nas pismo, które nie było wypowiedzeniem dostaw ciepała i energii elektrycznej - przyznał Mieczysław Sawaryn.
To dlaczego na ostatniej zwykłej sesji straszył mieszkańców? Słowo "przepraszam" nie padło jednak z ust burmistrza Gryfina.
Okazje się, że burmistrz rozmawiał nawet z PGE Energetyka Cieplna w Szczecinie.
-Energia cieplna będzie dostarczana w inny sposób niż z produkcji kotłów opalanych węglem - powiedział burmistrz. -Ma być dostarczana do czasu, kiedy zostanie przy elektrowni proponowana przez Polską Grupę Energetyczną Energetyka Cieplna - elektrociepłownia- dodał burmistrz.
To brzmiało zupełnie inaczej, niż mówił burmistrz wcześniej.
Burmistrz się nie obraża
Można powiedzieć, że Mieczysław Sawaryn sam prostował fake newsy, które wcześniej rozpowszechniał.
Być może zdaje sobie sprawę, że nakłamał lub, że lepiej się wycofać ze swoich wcześniejszych słów. Być może z ostrożności procesowej....
Sam nawiązał do swojej wypowiedzi na ostatniej zwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Gryfinie i potem zmierzył się z krytyką, jaka na niego spadła.
-Przypisywanie związkom zawodowym takiej informacji na sesji, ewentualnie mojemu wystąpieniu jest za daleko idące, ale ja się na to nie obrażam i rozumiem, że niektórzy patrzą na sprawę poprzez pryzmat trochę inny - stwierdził burmistrz Mieczysław Sawaryn.
Uchwała podjęta
Uchwały nie podjęto w sierpniu, ale dopiero na sesji nadzwyczajnej 9 września 2024 r.
Taką uchwałę przeczytał przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Rafał Guga: Uchwała Rady Miejskiej w Gryfinie z dnia 9 września 2024 roku w sprawie przyjęcia apelu do Prezesa Rady Ministrów, ministra klimatu i środowiska, ministra aktywów państwowych, ministra przemysłu, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, senatorów Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji, wojewody zachodniopomorskiego, marszałka województwa zachodniopomorskiego oraz radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego, starosty powiatu gryfińskiego oraz radnych rady powiatu gryfińskiego (…) Uchwala się co następuje: paragraf pierwszy: Rada Miejska w Gryfinie apeluje do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, ministra klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, ministra przemysłu Marzeny Czarneckiej, marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej dziesiątej kadencji Szymona Hołowni oraz posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dziesiątej kadencji, marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz senatorów Senatu XI kadencji, wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz radnych sejmiku województwa zachodniopomorskiego, starosty powiatu gryfińskiego Ewy Dudar oraz radnych powiatu gryfińskiego o zainteresowanie się sprawą zgłoszenia do prezesa urzędu regulacji energetyki zamiaru zaprzestania prowadzenia z dniem 31 sierpnia 2026 roku wszelkiej działalności koncesjonowanej w PGE GIEK SA Oddział Elektrownia Dolna Odra, to jest w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania ciepła oraz przesyłania i dystrybucji ciepła bez konkretnych propozycji i skutków planowanego wyłączenia po tym terminie, co oznacza degradację gospodarczą, społeczną i demograficzną gminy Gryfino, powiatu gryfińskiego, a także w tej części województwa zachodniopomorskiego. Paragraf 2 wykonanie uchwały powierza się burmistrzowi miasta i gminy Gryfino. Paragraf 3: uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Głosowało za uchwałą 20 radnych (1 był nieobecny na sesji).
Oto co mówił burmistrz wcześniej:
Napisz komentarz
Komentarze