Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 01:28
Reklama dotacje rpo
Reklama

Tendencja na rynku budowlanym. Nie wystarczy zrezygnować z kierownika budowy i prowadzenia dziennika

PiS-owski program budowy domów do 70 mkw. bez pozwolenia okazał się niepowodzeniem. Inwestorzy nie walą drzwiami i oknami bo mają konkretne powody.
Tendencja na rynku budowlanym. Nie wystarczy zrezygnować z kierownika budowy i prowadzenia dziennika
Za dużo pułapek w przepisach aby się na to decydować.

Autor: Canva

Domy jednorodzinne do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę miały ułatwić Polakom spełnienie marzenia o własnym kącie. Nie okazały się jednak – jak prognozowano – sukcesem. Statystyki nie dają powodu do optymizmu.

Inwestorzy nie walą drzwiami i oknami

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – jak podał portal prawo.pl – w 2023 r., wydano 73 794 pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. W tym samym starostwa otrzymały tylko 906 zgłoszeń budowy domów do 70 mkw.

Nie zaskoczyło to ekspertów, którzy od chwili startu tego programy wróżyli mu klapę. Nie pomogły nawet zmiany wprowadzone do ustawy przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie portalu te zmiany okazały się kosmetyką, która dla inwestorów niewiele zmieniała. 

To główny powód, dla którego nie pchają się oni drzwiami i oknami. Mimo że na papierze budowa takiego domów jest atrakcyjną propozycją.

O co zatem chodzi?

O pozorne tylko uproszczenia. „Przepisy dotyczące tzw. uproszczonego zgłoszenia budowy domów są wadliwe i zawierają pułapki dla inwestorów” – czytamy w serwisie. 

Co to znaczy? Na przykład to, że dom bez pozwolenia nie oznacza, że nie potrzeba już decyzji innych instytucji. Poza tym musi być on także zgodny z innymi przepisami.

Efekt? Na przykład taki, że powiatowy nadzór budowlany zawsze może zakwestionować zgodność wykonanych prac budowlanych np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inspektor nadzoru może nawet nakazać rozbiórkę takiego budynku. 

Powodów jest więcej

Dom do 70 mkw. trzeba wybudować także zgodnie z kupionym projektem. Nie można go modyfikować. W praktyce jest to jednak trudne do zrealizowania. 

Co więcej, kiedy zgłaszamy budowę domu do 70 mkw., musimy dołączyć te same dokumenty, które są potrzebne przy budowie większego domu z pozwoleniem.

Jedyna różnica to brak obowiązku angażowania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Dlatego inwestorzy – podsumowuje prawo.pl – wolą pozwolenie na budowę. 

„Choćby dlatego, że wymaga go bank, udzielając kredytu na budowę domu” – podsumowuje portal. 

W związku z tym resort rozwoju chce przepisy poprawiać.

 



 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 19.08.2024 09:09
Nie ma to jak pyr pyr na ojcowiźnie gdzie cztery, pięć pokoleń mieszka na kupię zasadniczo jak w cygańskim taborze pyr pyr I żadne zezwolenia nikomu niepotrzebne pyr pyr

na cito 18.08.2024 18:36
Znajomy pisior zaczął mi opowiadać o swoich problemach emocjonalnych i trudnościami w zasypianiu. Doradziłem mu żeby poszedł do psychiatry. Po jakimś czasie opowiedział mi że psychiatra do którego poszedł, gdy usłyszał to na co skarżył się moher, wypisał mu na cito skierowanie na Mączną....

budowlaniec 18.08.2024 14:53
Od początku fachowcy mówili że to bez sensu.

nie zdziwiony 18.08.2024 12:15
A co im wyszło?

kl polin republic poland of chanuka bez zmian bubel pis ale teraz wystarczy jedna prosta decyzja ha ha ah 18.08.2024 10:50
bo w polinie własność to mit ha ah ah i byle (...) rządzi się jak swoim ha ha ah NIE UŻYWAJ WUGLARYZMÓW I SŁÓW UZNAWANYCH ZA OBRŹLIWE, BO TAKIE KOMENTRZE NIE BEDĄ SIĘ UKAZYWAĆ. PRYJMIJ JEDEN NICK. ADMIN

całe zycie przy korycie ha ha ah w gnoju ha ah ah 18.08.2024 15:36
polintyków nie da się obrazić to kasta świń z orwela ha ha ha

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama