Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:52
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kasowanie punktów karnych. Tego jednak nie wymażesz. Zabieranie prawa jazdy

Nie każdą karę za drogowe przewinienie będzie można wymazać na kursie w WORD. Ograniczenia mają dotyczyć przekroczenia prędkości.
Kasowanie punktów karnych. Tego jednak nie wymażesz. Zabieranie prawa jazdy
Idą kolejne zmiany dotyczące punktów karnych.

Autor: Policja

Kiedy przez rok, do połowy września 2023 r., nie było kursów redukujących liczbę punktów karnych, wielu kierowców było załamanych. Teraz jednak po szkoleniu w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i zapłaceniu ok. 1000 zł liczba punktów karnych na koncie kierowcy maleje. 

W takim kursie można wziąć udział raz na pół roku i za każdym razem wychodzi się z niego o 6 punktów lżejszym.

Nie wszystko do skasowania

Obecnie kasowane są najstarsze z otrzymanych punktów. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach zostały kierowcy przyznane. To ma się zmienić. 

W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad kolejnymi zmianami przepisów, które mają ograniczać liczbę wypadków w Polsce. I – co za tym idzie – liczbę zabitych i rannych na drogach.

Prace są prowadzone przy udziale Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W niej właśnie zrodził się nowy pomysł – dotyczy on kasowania punktów karnych.

„Po nowelizacji ustawy – a ta nastąpi jesienią lub na początku 2025 roku – nie będzie można skasować już punktów karnych za przekroczenie prędkości większe niż 30 km/h. Nie da się też usunąć punków karnych za zachowania wobec pieszych – nieustępowanie im na pasach czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed „zebrą”, żeby ustąpić pieszym pierwszeństwa” – informuje branżowy portal brd24.pl.

Zabieranie prawa jazdy

Kolejna zmiana, która czeka kierowców, dotyczy zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące. Trzeba zmienić obecne przepisy, bo Trybunał Konstytucyjny ocenił, że prawo nie pozwala tak karanym kierowcom na skuteczną obronę. 

Przypomnijmy tylko, że prawo jazdy na kwartał traci obligatoryjnie kierowca, który przekroczy prędkość o 51 km/h w obszarze zabudowanym.

Ministerstwo poważnie rozważa – przy okazji zmiany przepisów – wprowadzenie jeszcze jednej zasady. Takie same regulacje miałby dotyczyć przekroczenia prędkości w obszarze niezabudowanym.

Wyjątkiem mają być autostrady i większość dróg ekspresowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 30.07.2024 08:50
Tak jak pyr pyr w średniowieczu sprzedawano odpusty aby bogaci grzesznicy mogli kupić sobie za życia dobrą miejscówkę w niebie, tak i tutaj zasadniczo chodzi o to by ściągać kasę w zamian za odpuszczenie grzechów pyr pyr pyr

po prostu 29.07.2024 17:30
Są grzechy ciężkie po których nie można dostać rozgrzeszenia.

Jerzy 29.07.2024 18:30
po prostu 29.07.2024 17:30
Są grzechy ciężkie po których nie można dostać rozgrzeszenia.
Dlatego trzeba skasować spychacza, gdyż grudniowa marność to nie solidarność

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama