W dniach 8 – 11 lipca 2024 roku UBS zaprasza na Niemiecko-Polski Festiwal Teatrów Szkolnych w Schwedt. W ciągu czterech dni festiwalu dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i polskiej części Euroregionu Pomerania opanują sceny teatru prezentując swoje różnorodne produkcje. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Podczas ostatnich dni szkoły w Brandenburgii i pierwszych dni wakacji w Polsce niemieckie i polskie dzieci i młodzież wezmą udział w wyjątkowym wydarzeniu w Uckermärkische Bühnen Schwedt (ubs). Od 8 do 11 lipca wszystkie przestrzenie sceniczne będą należeć do młodych grup teatralnych, które zaprezentują własne produkcje a także wezmą udział w warsztatach. Spektakle są otwarte dla szerokiej publiczności i mogą w nich bezpłatnie uczestniczyć wszyscy fani teatru. Uczestniczące w projekcie dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z Anklam, Berlina, Chojny, Frankfurtu nad Odrą, Gryfina, Góleniowa, Kleinmachnow, Mittenwalde, Oranienburga, Prenzlau, Schwedt nad Odrą oraz powiatów Landin i Passow, Szczecina i Templina z niecierpliwością czekają na wielu gości w każdym wieku.
Patronem festiwalu teatralnego jest brandenburski minister edukacji, młodzieży i sportu Steffen Freiberg. Wraz z kierownikiem sekretariatu Kommunalgemeinschaft Europaregion POMERANIA e.V. Ireną Stróżyńską, dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie Jackiem Jekielem i dyrektorem Uckermärkische Bühnen Andrè Nicke otworzy on festiwal 8 lipca o godz. 11:00 w głównym foyer ubs z udziałem zespołów.
Od 30 lat Uckermärkische Bühnen zapraszają grupy szkolne na swój festiwal teatralny w Schwedt wczesnym latem. W tym roku festiwal teatralny jest po raz pierwszy organizowany jako transgraniczny, polsko-niemiecki festiwal dotowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg i sieci teatralnej viaTEATRI. Istotną częścią festiwalu jest umożliwienie młodym uczestnikom wzajemnego poznania się i wymiany pomysłów ponad granicami państw. "Polsko-niemieckie spotkania młodzieży muszą być naturalną częścią edukacji kulturalnej w naszym regionie. Teatry współpracujące w sieci viaTeatri wierzą, że przyciągnięcie niemieckich i polskich dzieci i młodzieży jako przyszłych grup odbiorców ma ogromne znaczenie dla infrastruktury kulturalnej regionu" - mówi organizatorka festiwalu Waltraud Bartsch, pedagog teatralny w Uckermärkische Bühnen Schwedt.
Studenci germanistyki z Uniwersytetu Szczecińskiego pomogą pokonać wszelkie bariery językowe. Oczekuje się, że około 400 dzieci i młodzieży weźmie udział w przedstawieniach, od bajek po thrillery, od teatru tańca i musicali po dramaty i komedie. Uckermärkische Bühnen zaprezentują w ramach festiwalu swoje młodzieżowe spektakle "Selfie", "Faust w skrócie" oraz, po raz ostatni, "Krótka historia mojej triumfalnej porażki " z Michałem Kuczyńskim. W ramach programu towarzyszącego grupy rywalizują w turnieju siatkówki o tort sponsorowanym przez Konditorei und Catering Schäpe. Uczestnicy mogą kontynuować swoją edukację w różnych warsztatach artystycznych, które odnoszą się do aktualnego motta sezonu „Bogactwo”. Na przykład odbędą się warsztaty zatytułowane "Być i mieć", które poprowadzą polscy artyści Violina Janiszewska, Janusz Janiszewski oraz gość z Anklam w Meklemburgii Andreas Mihan.
Niemiecko-Polski Festiwal Teatrów Szkolnych jest finansowany przez Program Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska, Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu Brandenburgii, Stowarzyszenie Przyjaciół i Sponsorów Uckermärkische Bühnen Schwedt, Lions Club Schwedt, UVG i wielu innych sympatyków, bez których to wydarzenie nie byłoby możliwe.
Z Polski na festiwalu zaprezentują się: Teatr UHURU ze Szczecina (Dom Kultury „13 Muz”), Teatr Tańca Ego Vu z Gryfina (Gryfiński Dom Kultury), Teatr Ruchu i Maski Maszkaron ze Szczecina (Pałac Młodzieży) oraz Bubble Teatr z Chojny (Centrum Kultury w Chojnie).
Napisz komentarz
Komentarze