Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 18:31
Reklama

Po maturze nie chcą studiować. Mają inny pomysł na siebie

Jeszcze nie tak dawno to, że po maturze młodzi ludzie idą na studia, było oczywistością. Dziś już nie jest. Bo coraz mniej maturzystów chce studiować.
Po maturze nie chcą studiować. Mają inny pomysł na siebie
Coraz mniej maturzystów chce studiować. Mają inny pomysł na siebie.

Autor: freepik

– Młodzi nie są już tak bardzo przekonani do studiowania, jak ich rodzice. Zapewnienia, że wyższe wykształcenie da im dobrą pracę, już dawno nie są prawdziwe – ocenia dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor. 

Dlaczego tak się dzieje?

Z raportu BIG InfoMonitor „Świadomość ekonomiczna maturzystów 2024” wynika, że po maturze studia wybiera 56 proc. absolwentów szkół średnich. Kilka lat temu było to 90-95 proc.

Dlaczego tak się dzieje? Waldemar Rogowski wskazuje jedną z ważniejszych przyczyn.

– Co piąty Polak z wyższym wykształceniem pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Coraz częściej widać też, że dobry rzemieślnik już na początku kariery może zarobić więcej niż absolwent szkoły wyższej, nawet pracujący w zawodzie – podkreśla.

Są też inne powody. Jak pokazuje raport, absolwenci wolą dziś znaleźć pracę, podróżować, założyć własną firmę albo wyjechać z Polski. To pomysły wielu maturzystów na najbliższe kilka lat temu. 

Większość z nich już zarabiała

A jakie już mają za sobą doświadczenie zawodowe, jeśli w ogóle mają? Z raport BIG InfoMonitor wynika, że:

  • 30 proc. maturzystów podczas nauki w szkole nigdzie nie pracowało, 19 proc. pracowało dorywczo po lekcjach,
  • 16 proc. zarabiało (zarabia) pieniądze w internecie,
  • 15 proc. pracowało w różnych miejscach i w weekendy,
  • 15 proc. pracowało tylko w wakacje, 
  • 4 proc. uczestniczyło w płatnych stażach,
  • 1 proc. prowadzi już własną firmę.

– Zetki już w szkole podstawowej podejmowały tematy związane z finansami osobistymi. Zresztą sami uważają edukację w tym obszarze od najmłodszych lat za ważną – podkreśla Waldemar Rogowski. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marian 30.05.2024 19:42
Tadek mi fiutka pokazał przez drzwi na klatce. Następnie to samo uczynił jakiś czas później na balkonie. Tym razem był to gest iście ekshibicjonistyczny. Cóż począć dalej z tym człowiekiem?

A. Żmijewski 30.05.2024 09:59
Szkoda czasu pyr pyr na studia bo można przez te kilka lat można zasadniczo zrobić kasę na ogrodowych pomidorach że szklarni pyr pyr

Absolwent 30.05.2024 00:26
Ukończyłem politechnikę-uniwersytet technologiczny. Jestem trzeci rok po ukończeniu studiów i zarabiam ponad 20 tysięcy na rękę + kilka super bonusów. Pracuję w Polsce, w Szczecinie w zachodniej firmie. Jestem wysoko wykwalifikowanym specjalistą fachowcem z biegłą znajomością angielskiego i niemieckiego i amatorską znajomością włoskiego. Rzadko, ale czasami firma interwencyjnie wysyła mnie zagranicę. Nie narzekam że studia to zmarnowany czas. A przecież np. lekarze zarabiają jeszcze lepiej. Wiem, że koledzy w wielu zachodnich firmach w Polsce zarabiają podobnie. Osiołkom mówię -powodzenia.

mmagister 30.05.2024 00:13
Tylko lenie i outsiderzy tak twierdzą. Potem w pracy mają pretensje: "a czemu ten inżynierek zarabia trzy razy tyle co ja" ?. A no boś głupi.

wybije 21³⁷ to tak powiedzą 29.05.2024 23:07
a po maturze chodziliśmy na kremówki

plantator germanski 29.05.2024 09:50
chca jechac na szparagi ale mi to pasi

psorka 29.05.2024 09:26
Mam nadzieję, że nie będzie nam groził wtórny analfabetyzm.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama