Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 23:08
Reklama

Masz zastrzeżony PESEL? Może cię to nieprzyjemnie zaskoczyć

1 czerwca zacznie działać system związany z możliwością zastrzeżenia swojego numeru PESEL. To dobre rozwiązanie, ale wiążą się z tym również pewne niedogodności.

Możliwość zastrzeżenia indywidualnego numeru PESEL mamy już od jesieni 2023 roku. Jednak system zacznie działać dopiero 1 czerwca tego roku.

Co to jest PESEL?

To jeden z najważniejszych numerów służącym do identyfikacji osób mieszkających lub przebywających w Polsce. Można wyczytać z niego wiele informacji o jego właścicielu, m.in. datę urodzenia czy płeć. 

W wielu instytucjach numer PESEL w połączeniu z imieniem i nazwiskiem otwiera dostęp do wykonania ważnych operacji finansowych, decyzji prawnych czy transakcji – przypomina Bank Pocztowy.

I wyjaśnia, że osoba, która uznała, że nikt nie może posługiwać się jej numerem, dba o swoje bezpieczeństwo, bo np. żaden bank ani inna instytucja finansowa nie udzieli kredytu czy pożyczki komuś posługującemu się zastrzeżonym PESEL-em.

Jak zastrzec PESEL?

Można to zrobić zdalnie poprzez rządową aplikację mObywatel. 

„Żeby skorzystać z usługi, potrzebujesz profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej” – czytamy na rządowej stronie. 
Drugim sposobem jest udanie się do urzędu gminy. Tam należy złożyć stosowny wniosek. Co ważne, zastrzeżenie może być ustanowione na określony czas lub bezterminowo.

Jakieś minusy?

Każdy, kto zdecyduje się na ten krok, musi zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Jeżeli nikt nie będzie mógł posługiwać się tym PESEL-em, to nawet jego prawowity posiadacz od 1 czerwca nie będzie mógł tego robić. Nie założy konta w banku, nie podpisze umowy u notariusza, nie weźmie kredytu i pożyczki, nie wyrobi sobie duplikatu karty SIM do telefonu.

Problem będzie też z wypłaceniem gotówki z banku z własnego konta. Osoba z zastrzeżonym numerem będzie mogła pobrać maksymalnie  trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie to 12 726 zł.

I właśnie przed takimi konsekwencjami ostrzegają swoich klientów niektóre banki.

Można cofnąć, ale...

Jest jednak wyjście z takiej sytuacji. W każdym momencie można cofnąć tymczasowo zastrzeżenie (przez internet lub w gminie). I jeżeli jest taka potrzeba, później można do tego wrócić. Wówczas wszelkie ograniczenia znikną. 

Trzeba jednak pamiętać, że  cofnięcie zastrzeżenia jest skuteczne dopiero po upływie 12 godzin od jego dokonania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Stare *** 12.05.2024 01:27
ja juz mam teraz dajcie mi stado koz *** *** ***

lord 12.05.2024 09:18
Stary ty jesteś głupszy niż moskiewska noma przewiduje.

Stare poczciwe aaaarabiskooo 12.05.2024 12:17
Komentarz usunięty

Stare *** 13.05.2024 00:10
lord 12.05.2024 09:18
Stary ty jesteś głupszy niż moskiewska noma przewiduje.
nie mam nic z nimi wspolnego *** *** ***

aha 10.05.2024 13:25
A banku ro zrobiłem bo bezpieczniej.

pytanie logiczne 10.05.2024 09:53
Dlaczego nie wprowadzono ZAKAZU BRANIA POŻYCZEK NA PESEL? Nie jest to prostsze i tańsze i BEZPIECZNIEJSZE? No ale tabuny urzędników mają co przerabiać, prawda?

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama