Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 12:15
Reklama

Patodeweloperka kwitnie. Legalne jest budowanie, a nielegalne używanie tego słowa?

Mieszkania niczym klitki, niefunkcjonalne, ale tanie, okno w okno, budowa domów wielorodzinnych w dzielnicy domów jednorodzinnych, czy bloki bez parkingu dla samochodów - te problemy znamy. Czy możemy mówić w Gryfinie o patodeweloperce, czy to słowo zabronione? Podobna sprawa trafiła nawet do sądu.
Patodeweloperka kwitnie. Legalne jest budowanie, a nielegalne używanie tego słowa?

Autor: iStock

Pierwsza osoba w Polsce została ukarana za użycie słowa „patodeweloperka”. Czy to uruchomi lawinę pozwów?

A słowa takie padają na zebraniu z władzami Gryfina przy okazji budowy drogi łącznika, która nie została wybudowana. 

Znaczenie słowa patodeweloprka

"I to jest dopiero patodeweloperka!", "9-metrowa klitka, ogrodzone ławki w polu. Polska patodeweloperka", "Tragedia, w tym kraju rzadzi biznes i ostatnia cyfra w rachunku wyników. Patodweloperka, wycinka natury, biznes wszędzie. Chore."

To tylko kilka wpisów w serwisie X (Twitter), które są wyświetlane gdy wpisze się hasło „deweloperka”. Każdy chyba zna znaczenie tego słowa, ale Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego definiuje je tak: „nazywa się potocznie i pogardliwie komercyjną budowę nieruchomości, które mają przynieść szybki zysk, są nieprzyjazne lokatorom i często powstają wbrew przepisom prawa budowlanego”.

I dodaje, że słowo powstało poprzez połączenie cząstki pato- (obecnej między innymi w wyrazie patologia) oraz rzeczownika deweloperka (działalność związana z inwestowaniem w budowę nieruchomości na sprzedaż albo wynajem).

Oznacza to nic innego jak bloki stawiane tak blisko siebie, że ludzie mogą sobie podawać ręce przez okna. To mikroskopijne place zabaw. To skrajnie małe mieszkania i wiele innych tego typu działań.

Wyrok sądu

Czy to brzydkie słowo? Wydaje się, że tak, ale teraz mamy pewność. Otóż aktywista Jan Mencwel z „Miasto jest Nasze” ogłosił jest w Polsce pierwszy wyrok skazujący za użycie słowa „patodeweloperka". Dotyczy to  Stefana Gardawskiego, który został pozwany przez Dom Development. Właśnie za naruszenie dóbr osobistych. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do takiego czynu.

To jeszcze nie koniec, bo skazany zamierza się od wyroku odwołać, ale i tak wyrok jest w pewnym sensie przełomowy. Może uruchomić lawinę pozwów. Urażeni inwestorzy budujący osiedla mogą teraz pozywać za „patodeweloperkę” użytą wobec nich.

Ale mieszkania się sprzedały

Sprawa zaczęła się jeszcze w 2016 roku. Wówczas Dom Development kupił od miasta działkę w Warszawie. Miejscy aktywiści oceniają, że do sprzedaży doszło bez wymaganej zgody konserwatora zabytków.

Firma w tym miejscu postawiła apartamentowce i, co istotne w tej sprawie, korzystała podczas budowy z pasa drogowego jako zaplecza. Finalnie, dzięki „Miasto jest Nasze” deweloper został ukarany kwotą 37 mln zł. Ta sankcja została jednak uchylona.

Stąd właśnie użyte wobec firmy słowo „deweloperka”. Sąd uznał jednak, że posłużenie się nim mogło zaszkodzić inwestorowi i jego interesom. Choć sam Mencwel zauważa, że apartamenty sprzedały się jeszcze przed końcem budowy.

W ocenie sądu odbiór wskazanego pojęcia w opinii publicznej jest jednoznacznie negatywny. [...] Samo określenie patodeweloperka jest określeniem potocznym, używanym do opisywania inwestycji, które charakteryzują się uderzającymi i widocznymi na pierwszy rzut oka nieprawidłowościami w realizowanuiu inwestycji budowlnaych – takie jest stanowisko sądu.

Skazany, zgodnie z tym wyrokiem, ma skasować dwa wpisy internetowe i wpłacić 5 tys. zł na wskazaną fundację.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czytylkojatotakrozumiem 05.05.2024 23:34
Mencwel - w wolnym tłumaczeniu...

Lysy 05.05.2024 17:39
No a po co ludzie kupują takie mieszkanką?

Klient 05.05.2024 09:23
Ludzie kópują i nie widzą problemu, który kasy nie ma chce na tym zrobić interes ,,Alternatywy 4,,

Dzielnica willowa 04.05.2024 21:19
Jezeli jedni moga budowac wbrew prawu zamek, to znaczy ze inni tez moga olewac prawo, bo sa bezkarni

A. Żmijewski 04.05.2024 17:40
Zasadniczo słuszne jest aby władza wspierała deweloperów pyr pyr bo podatki od mieszkań i garaży wyższe są jak te od gruntów rolnych klasy IIIa pyr pyr

heh 04.05.2024 13:16
Po co parkingi jak kolega wicek zrobi za publiczne pieniądze.

Robal 04.05.2024 12:43
Przez 8 ostatnich lat rządziło w Polsce patopisosAmbo gdzie korupcja oszustwa i wydawanie kasy były na porządku dziennym. Najbardziej zyskał sąsiad który ma 6 dzieci i nie chciało mu się pracować a teraz codziennie konsumuje 0,7 na ławce przed blokiem

embolo 04.05.2024 13:01
Trzeba po tym posprzątać.

R. 04.05.2024 11:30
W Gryfinie to akurat jest wina władz, ze nie wyegzekwowała to co ma w umowie jak twierdzi pan Miler.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama