Jakie informacje powinien zawierać paragon fiskalny?
Sprzedawca, który korzysta z kasy rejestrującej, musi poświadczać każdą transakcję na rzecz klienta indywidualnego paragonem fiskalnym. Zgodnie z prawem, nabywca powinien otrzymać dowód sprzedaży w chwili nabycia towaru lub usługi. Ponadto przepisy jasno określają, jakie informacje muszą się znaleźć na paragonie fiskalnym.
- Są to m.in. centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP podatnika, nazwa firmy i jej adres, nazwa towaru lub usługi, cena, numer unikatowy kasy rejestrującej oraz logo fiskalne. Szczegółową listę wymaganych danych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku - tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.
Wydruk z terminala płatniczego to nie paragon fiskalny
Częstą praktyką, szczególnie w okresie wakacji, jest wydawanie konsumentom jedynie potwierdzeń płatności kartą lub tzw. rachunków kelnerskich (w przypadku lokali gastronomicznych). Wydruki te nie mogą jednak w żaden sposób zastąpić paragonu fiskalnego. Dokument tego typu jest m.in. dowodem na to, że przedsiębiorca odprowadza należne podatki i nie należy do „szarej strefy”.
- Jeżeli podatnik, który jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej, wydaje klientowi indywidualnemu jedynie wydruk z terminala płatniczego lub paragon niefiskalny, mamy do czynienia ze złamaniem przepisów. Zwracanie uwagi na takie sytuacje to nie tylko działanie prospołeczne, ale także dbanie o własne prawa - podkreśla Ciechowicz.
Dlaczego warto sprawdzić paragon?
Powodów, dla których warto sprawdzać dowody sprzedaży, jest wiele. Otrzymany dokument ma bowiem znaczenie zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i nabywcy. Większość klientów zdaje sobie sprawę z tego, że paragon fiskalny umożliwia łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu otrzymanego towaru. Nie każdy pamięta jednak o tym, iż poprawny dowód sprzedaży daje większą gwarancję rzetelności firmy i jakości oferowanych przez nią produktów. Ponadto, konsument, który zwraca uwagę na to, czy otrzymał prawidłowo wystawiony paragon fiskalny, bierze czynny udział w walce z „szarą strefą” i wspiera uczciwych przedsiębiorców. To z kolei ma przełożenie na budowanie silnej gospodarki.
Nie można również zapominać o tym, że już 1 października 2015 roku wystartuje pierwsza edycja loterii paragonowej. W akcji koordynowanej przez Ministerstwo Finansów wyróżniani będą konsumenci, którzy przywiązują wagę do odbierania dowodów sprzedaży.
- Nagrodami w loterii mają być samochody, notebooki i tablety. Będą one rozlosowywane jedynie spośród poprawnych paragonów fiskalnych, które zostały wystawione na kwotę co najmniej 10 zł - wyjaśnia ekspert PCKF.
Napisz komentarz
Komentarze