Na Polaków poluje coraz więcej cyberprzestępców. Jest dużo gorzej niż przed rokiem. Oszuści z zimną krwią wykorzystują ludzką naiwność, żeby osiągnąć swój cel.
W ubiegłym roku CERT Polska odnotował niepokojący wzrost liczby fałszywych stron internetowych. Zarejestrowano ponad 32 tys. takich adresów, czyli prawie 4 razy więcej niż rok wcześniej.
CERT broni cyberprzestrzeni
CERT Polska, która jest częścią Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), odgrywa ważną rolę w ochronie przed cyberzagrożeniami. Reaguje na incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa cyfrowego, a jego praca skupia się na neutralizowaniu skutków cyberataków.
Mimo aktywności CERT liczba oszustw finansowych przez internet wzrasta w alarmującym tempie. To wynik coraz większej profesjonalizacji grup przestępczych oraz konieczności dostosowania się do szybko zmieniającej się taktyki obronnej.
Spośród incydentów obsłużonych w 2022 roku aż 65 proc. z nich zaklasyfikowano jako phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.
Hakerzy są cwani
Oszuści internetowi stosują wyrafinowane metody, żeby przekonać swoje ofiary o wiarygodności fałszywych ofert. Wykorzystują fałszywe powiązania ze znanymi markami, nielegalnie używają wizerunków osób publicznych i kreują fikcyjne recenzje zadowolonych klientów.
Celem przestępców jest przede wszystkim pozyskanie wrażliwych danych, takich jak numery telefonów czy adresy e-mail, co otwiera im drogę do dalszych oszustw, np. wysłania linku i przekonania do wykonania pierwszego przelewu finansowego na niewielką sumę.
Przezorny zawsze zabezpieczony
W obliczu rosnącej liczby oszustw internetowych CERT Polska apeluje o czujność i zgłaszanie podejrzanych stron za pośrednictwem specjalnej platformy. Wystarczy kliknąć tutaj. Każde zgłoszenie jest analizowane, a podejrzane domeny są dodawane do tzw. listy ostrzeżeń, co umożliwia ich blokadę.
Dodatkowo nowe przepisy wprowadzone w walce z nadużyciami w komunikacji elektronicznej zobowiązują firmy telekomunikacyjne do blokowania sms-ów z fałszywymi identyfikatorami oraz utrudniają oszustom podszywanie się pod oficjalne numery telefoniczne. To kolejny krok w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze