Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:45
Reklama
Reklama

Hakerzy są cwani. Cyberoszustw coraz więcej

Celem przestępców jest przede wszystkim pozyskanie wrażliwych danych, takich jak numery telefonów czy adresy e-mail, co otwiera im drogę do dalszych oszustw, np. wysłania linku i przekonania do wykonania pierwszego przelewu finansowego na niewielką sumę.
Hakerzy są cwani. Cyberoszustw coraz więcej
Hakerzy stosują wyrafinowane metody, żeby przekonać swoje ofiary o wiarygodności fałszywych ofert.

Autor: Canva

Na Polaków poluje coraz więcej cyberprzestępców. Jest dużo gorzej niż przed rokiem. Oszuści z zimną krwią wykorzystują ludzką naiwność, żeby osiągnąć swój cel.

W ubiegłym roku CERT Polska odnotował niepokojący wzrost liczby fałszywych stron internetowych. Zarejestrowano ponad 32 tys. takich adresów, czyli prawie 4 razy więcej niż rok wcześniej. 

CERT broni cyberprzestrzeni

CERT Polska, która jest częścią Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), odgrywa ważną rolę w ochronie przed cyberzagrożeniami. Reaguje na incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa cyfrowego, a jego praca skupia się na neutralizowaniu skutków cyberataków.

Mimo aktywności CERT liczba oszustw finansowych przez internet wzrasta w alarmującym tempie. To wynik coraz większej profesjonalizacji grup przestępczych oraz konieczności dostosowania się do szybko zmieniającej się taktyki obronnej.

Spośród incydentów obsłużonych w 2022 roku aż 65 proc. z nich zaklasyfikowano jako phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Hakerzy są cwani

Oszuści internetowi stosują wyrafinowane metody, żeby przekonać swoje ofiary o wiarygodności fałszywych ofert. Wykorzystują fałszywe powiązania ze znanymi markami, nielegalnie używają wizerunków osób publicznych i kreują fikcyjne recenzje zadowolonych klientów. 

Celem przestępców jest przede wszystkim pozyskanie wrażliwych danych, takich jak numery telefonów czy adresy e-mail, co otwiera im drogę do dalszych oszustw, np. wysłania linku i przekonania do wykonania pierwszego przelewu finansowego na niewielką sumę.

Przezorny zawsze zabezpieczony

W obliczu rosnącej liczby oszustw internetowych CERT Polska apeluje o czujność i zgłaszanie podejrzanych stron za pośrednictwem specjalnej platformy. Wystarczy kliknąć tutaj. Każde zgłoszenie jest analizowane, a podejrzane domeny są dodawane do tzw. listy ostrzeżeń, co umożliwia ich blokadę. 

Dodatkowo nowe przepisy wprowadzone w walce z nadużyciami w komunikacji elektronicznej zobowiązują firmy telekomunikacyjne do blokowania sms-ów z fałszywymi identyfikatorami oraz utrudniają oszustom podszywanie się pod oficjalne numery telefoniczne. To kolejny krok w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KRASNIACZKA HA HA AH 28.04.2024 09:04
najlepsza metoda jest na subkonto ha ha ah CIOTA Z WAKACYJNEJ MINISTRA POTWIERDZI HA HA AH

Łowca złodziei powiatowych 29.04.2024 20:43
Komentarz usunięty

Haker gryfiński 27.04.2024 19:52
To fakt cwana bestia ze mnie

taka zmiana 27.04.2024 15:02
Nastapiła zmian pokoleniowa, tacy złodzieje co włamywali się do mieszkań podczas wyjazdów właścicieli to już są na emeryturach. Pieniędzy już nikt nie trzyma pod poduszką, a pralkę automatyczną czy telewizor mają wszyscy. Teraz okrada się przez Internet, a kradnie się dane i wirtualne pieniądze. Zagrożeniem nie są więc wyjazdy tylko konta bankowe, karty bankomatowe, wszelkie płatności zbliżeniowe, itp. Ogromnym zagrożeniem jest też powszechny wymóg, wręcz przymus posługiwania się nr PESEL, np. w aptece, gdzie zwłaszcza starsi klienci głośno podają swoje dane, a inni słyszą.

Marta 27.04.2024 15:00
Okazja czyni złodzieja.

znafca 27.04.2024 15:23
Marto mówisz, że „okazja czyni złodzieja”? Brawo! To znaczy, że jakby miała okazję, to sama by ukradła? W Polsce, kraju cwaniaczków i drobnych złodziejaszków ofiara (frajer, który nie zamknął na dziesięć zamków, nie był wystarczająco czujny i podejrzliwi, nie schował głęboko) jest napiętnowana bardziej niż oprawca (spryciarz chwytający okazję). Ile razy słyszeliście od najbliższych gdy ktoś was okradł: bo nie uważałeś, bo zostawiłeś otwarte, bo nie tam zaparkowałeś, bo jesteś gapa..? Na współczucie można liczyć rzadko, na drwinę i spojrzenia z politowaniem zawsze.

A. Żmijewski 27.04.2024 14:37
Tylko skarpeta pyr pyr jest zasadniczo poza zasięgiem hakerów

proste 27.04.2024 13:49
Kilku policjantów na wabia i szajka zlikwidowana.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama