Daniele nie są wyjątkowymi zwierzętami w naszym regionie. Są tutaj sprowadzone z terenów dzisiejszej Turcji już w połowie XIX wieku.
Jednak niedawne spotkanie było dla nas szczególne, podwójnie dziwne.
Bielinek z porożem w Bielinku
Do spotkania z nietypowo umaszczonym danielem doszło niedawno w Puszczy Piaskowej, a konkretnie w miejscowości Bielinek (gmina Cedynia). Jadąc samochodem zauważyłem daniela. Stał przy drodze. Potem zobaczyłem jeszcze kilka danieli, a wśród nich niezwykłe zwierzę - białego daniela. To dziwne, bo te zwierzęta mają o tej potrze roku sierść matową szarobrązową. Takiej maści właśnie były towarzysze i towarzyszki tego białego. Co ciekawe, zwierzęta, włącznie z białym danielem, nie bały się samochodu, a potem mnie zbliżającego się z aparatem. Nie bały się nas, nie uciekały, stały przy drodze i pasły się, powoli się przemieszczając. Daniel – "Bielinek", tak nazwany przez nas z żoną, miał wyrastające charakterystyczne poroże dłoniaste przypominające palmę. Zobaczcie sami na filmie:
Była też albinoska – partnerka byka?
Gdy zwierzęta niespiesznie pasąc się przy drodze odeszły, wsiadłem do samochodu i nie przejechaliśmy kilkudziesięciu metrów, gdy nagle ujrzeliśmy duże stado. Było tam kilkanaście sztuk danieli. Też przyjazne. Wszystkie miały charakterystyczny biały zad z czarnym zarysem podkowy i ogonem z frędzlami. Stado prowadził zapewne dominujący samiec, zwany kozłem lub bykiem. W tej grupie były też samice zwane łaniami i ich młode, zwane jelonkami. Jedna łania wyróżniała się - była cała biała. Czy to partnerka białego kozła? Tak czy inaczej było to niesamowite przeżycie!
Skąd te cuda natury?
U nas zwierzęta płowe zaczęły się gromadzić w duże stada, odkąd pojawiły wilcze stada. Zwierzęta jeleniowate zaczęły często gromadzić się w nocy na drogach, zapewne aby szybciej dostrzec drapieżnika. To powoduje, że przemieszczając się skrajem Puszczy Piaskowej człowiek wielokrotnie czuł się jak na safari.
Tym razem ruszając w dalszą drogę w kierunku miejscowości Piasek zauważyłem coś jeszcze. Jednak nie mogę zaręczyć, że to były właśnie... wilki.
Białe daniele nie są u nas szczególnie rzadkie, choć wilki przetrzebiły je, jak i inne jeleniowate. Jednak białe daniele i to dwa w jednym miejscu są jednak czymś szczególnie wyjątkowym. Ta ich biel może wynikać z 2 czynników. Może to być tzw. forma leucystyczna (biała), która dość bywa mylona z albinizmem. Jeśli były to albinosy, to miałyby też białe oczy. Ale to był zmierzch i nie mogłem wyraźnie dostrzec.
Co jeszcze ciekawe, w mitologii kilku kultur daniele są symbolami wdzięku i płodności. W Azji daniele uznawane są za przynoszące szczęście. Takie białe mogły być też pierwowzorem jednorożca.
Napisz komentarz
Komentarze