Zgodnie z ostatnimi słowami brata „Siostro, zajmij się Misiami”, powołałam w lipcu 2023 r. fundację Wspierające Misie, bo wiem, że mnie w tym wspiera już jako anioł. Doceniam też wsparcie, jakie otrzymałam od osób po stracie brata, które rozumiały, jak bardzo ważne są słowa otuchy, gdy zmagamy się z bólem, traumą z powodu tragicznych zdarzeń losowych. To szczególnie ważne, jeżeli dotyka dzieci.
Czynię wiele działań, aby pozyskać środki na wynajem w Polsce obiektów, do których mogę zaprosić na turnus dzieci zmagające się z traumą po wypadku drogowym.
Ostatnia moja akcja ,,Walentynki z Misiami” jeszcze wybrzmiewają w uszach, a tu przyszła wspaniała wiadomość! Wytańczyliśmy dobro! Fundacja Wspierające Misie przygotowała weekendowy turnus wypoczynkowo-terapeutyczny dla dzieci, które doświadczyły traumatycznych wypadków komunikacyjnych.
Dzięki Waszej hojności udało się zorganizować to wydarzenie, które wesprze dzieci w procesie powrotu do stanu sprzed traumatycznego zdarzenia. Zdrowie psychiczne dzieci jest bowiem naszym priorytetem.
Turnus odbędzie się od 19 do 21 kwietnia 2024 r, w Willi Erika w Karpaczu i jest całkowicie bezpłatny dla dzieci wraz z opiekunami. Jest to możliwe dzięki ludziom otwartego serca, za co jeszcze raz dziękujemy.
Podajemy link do rejestracji:
Oprócz oczywistych konsekwencji fizycznych, takich jak złamania czy obrażenia ciała, wypadki samochodowe mogą również wywołać głęboką traumę psychiczną u dzieci. Najmłodsi, będąc ofiarami wypadku, mają tendencje do kompulsywnego ponownego doświadczania części albo całego zdarzenia, zwykle nie pamiętają tego, co się stało, nie są skłonne mówić o wypadku lub czują się emocjonalnie odrętwiałe, „zamrożone”. Doświadczają bardzo często poczucia winy ocalałego, depresji, zmiany zachowań, uczucia złości i niepokoju oraz zaburzeń snu, które mogą trwać miesiącami a nawet latami. Pojawiają się u nich równie różne somatyczne reakcje, takie jak napięcie mięśniowe, bole głowy, bóle brzucha, problemy z trawieniem.
Konsekwencje traumy u dzieci:
Zespół stresu pourazowego (PTSD): Dzieci będące świadkami lub ofiarami wypadków samochodowych mogą rozwinąć PTSD, charakteryzujący się objawami takimi jak nawracające koszmary, lęki, hiperaktywność oraz unikanie bodźców związanych z traumatycznym wydarzeniem.
Depresja i lęki: Wypadki samochodowe mogą również prowadzić do rozwoju depresji oraz różnych rodzajów lęków u dzieci, które mogą być związane zarówno z samym wydarzeniem, jak i jego konsekwencjami.
Zmiany behawioralne: Niektóre dzieci mogą wykazywać zmiany w zachowaniu po wypadku samochodowym, takie jak agresja, wycofanie się społeczne czy trudności w nauce.
Trudności w relacjach interpersonalnych: Trauma po wypadku samochodowym może również wpłynąć na relacje dziecka z innymi, włączając w to rodziców, rodzeństwo i rówieśników.
Strategie wsparcia psychologicznego:
Terapia pomaga dzieciom w identyfikacji i zmianie negatywnych myśli i zachowań.
Wsparcie ze strony rodziny odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia dzieci po wypadkach samochodowych. Rodzice mogą pomóc dziecku w radzeniu sobie z traumą, zapewniając mu bezpieczne i wspierające środowisko. Wypadki samochodowe mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego dzieci, mogące utrzymywać się przez długi czas po wydarzeniu. Wsparcie psychologiczne jest kluczowe dla pomocy dzieciom w przezwyciężeniu traumy i powrocie do zdrowia psychicznego. Współpraca między rodzinami, specjalistami od zdrowia psychicznego jest niezbędna w procesie leczenia i rehabilitacji dzieci po wypadkach samochodowych.
Razem możemy sprawić, że dzieci nie będą doświadczać bólu, samotności poczują się lepiej i znów zaczną cieszyć się życiem.
Dziękujemy za każde wsparcie!
Marzena Polek-Bakalarczyk
Napisz komentarz
Komentarze