Jeden z bobrów zamieszkujący w okolicy drogi krajowej nr 31 zginął prawdopodobnie potrącony przez samochód. Stało się to na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 31 z drogą wojewódzką nr 122 (skrzyżowanie na Krajnik Dolny między Widuchową a Lisim Polem).
Martwe zwierzę leży tuż przy na poboczu drogi krajowej nr 31. Bobry osiedliły się w okolicach jeziora wytopiskowego w lesie kilka lat temu. Na pobliskim strumyku wpadającym do jeziora utworzyły tamę i mają żeremia, gdzie się rozmnażają.
Duże, a wpadają pod koła
Latem bobry żywią się głównie roślinami wodnymi i przybrzeżnymi, zimą natomiast odżywiają się łykiem (korą) drzew liściastych, które zgromadziły w lecie. Niestety pomimo sporych rozmiarów, coraz częściej bobry padają ofiarą wypadków drogowych
Co ciekawe, bóbr uważany jest za największego gryzonia Eurazji. Osiąga imponujące rozmiary. Masa ciała dorosłego osobnika dochodzi do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. I ten znaleziony właśnie, prawdopodobnie samiec, może być tej wielkości.
Uwaga nocą
Bóbr jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym. Wiedzie nocny tryb życia i wtedy zdarza się, że wpada pod kola. Przypominamy, ze bóbr jest gatunkiem chronionym. Przyczynia się do przywracania środowisku stanu naturalnego oraz zwiększa retencję wód.
W tym miejscu, w terenie odludnym, populacja bobrów nie jest jeszcze dokuczliwa dla mieszkańców i rolników. Niestety, coraz częściej bobry padają ofiarą wypadków drogowych, co stanowi zagrożenie dla tej chronionej gatunkowo populacji.
Chroniony, a rannemu trzeba pomóc
Jeszcze raz przypominamy wszystkim, że bóbr jest gatunkiem chronionym i jego ochrona jest ważna dla zachowania równowagi w przyrodzie. Miejmy nadzieję, że ten niefortunny incydent będzie przestrogą dla kierowców, aby z większą uwagą patrzyli na drogę, chroniąc przyrodę i dzikie zwierzęta przed niebezpieczeństwem.
Przypominamy, że pozostawienie nieumyślnie potrąconego zwierzęcia bez stosownej pomocy jest także karalne. W myśl Ustawy o ochronie zwierząt, za takie zachowanie grozi kara aresztu lub grzywny (art. 37 ww. ustawy).
Napisz komentarz
Komentarze