Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 01:55
Reklama
Reklama
Reklama

Nie będziemy musieli przestawiać zegarków? Wszystko zależy od nowego rządu

Powoli zbliża się zmiana czasu. Czy i tym razem wszystko zostanie po staremu, czy jednak rząd wyłamie się z powszechnie krytykowanego zwyczaju przestawiania zegarów 2 razy w roku.
To jest niepotrzebne - alarmują lekarze.

Autor: iStock

Przed nami kolejna zmiana czasu, tym razem z zimowego na letni. Robimy to dwa razy w roku: w ostatnią sobotę marca i października. W pierwszym terminie przechodzimy na czas letni, w drugim na zimowy. Przed nami ten pierwszy scenariusz.

Za każdym razem wywołuje to niezadowolenie Polaków i za każdym razem wraca pytanie: 

Czy to jest potrzebne?

Nie – odpowiadają lekarze. I przekonują, że takie zmiany czasu źle wpływają na nasze samopoczucie. Mimo że jest to efekt, który trwa krótko, to jednak jest uciążliwy. Wiele osób ma problem z wyspaniem się, odpoczynkiem, są rozdrażnione lub właśnie ospałe.

Dlatego Unia Europejska chce znieść obowiązek zmiany czasu. Na to jednak muszą się zgodzić wszystkie kraje członkowskie. Wydawało się, że to tylko kwestia czasu. Tyle że jeszcze przed pandemią Komisja Europejska wstrzymała prace nad zniesieniem obowiązku przestawiania zegarków.

Polacy nie chcą przesuwać wskazówek zegara

Kiedy jeszcze Parlament Europejski debatował o zniesieniu zmiany czasu, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zleciło CBOS, żeby zapytał Polaków, co myślą na ten temat. Okazało się, że zdecydowana większość – bo aż 78,3 proc. – nie chce zmiany czasu.

Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to – zdaniem większości (74,2 proc.) badanych – powinien to być czas letni środkowoeuropejski. 

Ponieważ jednak PE nie zmienił prawa, więc nadal dwa razy w roku przestawiamy zegarki. 

Czas na odmrożenie projektu ustawy

W Polsce od kilku lat – przypomniał niedawno „Fakt” domaga się tego PSL. Przed dwoma laty partia Kosiniaka-Kamysza złożyła nawet w Sejmie projekt ustawy. 

– Zmiana czasu powoduje utrudnienia w działalności przedsiębiorstw, szczególnie sektora transportowego i bankowego. Pociągi i samoloty są zmuszone dostosować się do przesunięcia czasu, co niekiedy oznacza godzinny postój, lub specjalną zmianę rozkładu. Banki ogłaszają przerwy techniczne w celu wprowadzenia zmiany czasu, podczas których usługi bankowości elektronicznej są niedostępne. Konieczne jest również przestawianie zegarków, harmonogramów pracy w przedsiębiorstwach czy indywidualnych zajęć – uzasadniali cytowani przez dziennik posłowie PSL.

Wtedy jednak peeselowski projekt ustawy trafił do sejmowej zamrażarki strzeżonej przez ówczesną marszałkinię Elżbietę Witek. 

Teraz sytuacja się zmieniła

Po wyborach 15 października ubiegłego roku ludowcy zapowiadali, że odpuszczą sprawy. I będą namawiali swoich partnerów koalicyjnych, żeby zrezygnować z przestawiania zegarków. 

Czy im się to uda i czy rząd Donalda Tuska zrezygnuje ze zmiany czasy – bo to on musi podjąć taką decyzję –  na razie nie wiadomo. Na podjęcie decyzji koalicja ma już jednak niewiele czasu.

Kiedy jeszcze będziemy zmieniali czas?

Dopóki jednak nie zapadły jeszcze żadne decyzje, to do 2026 roku kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zostały w nim wyznaczone następujące daty:

Czas letni środkowoeuropejski zostanie wprowadzony:

w 2024 r. – 31 marca,
w 2025 r. – 30 marca,
w 2026 r. – 29 marca.

Czas letni środkowoeuropejski zostanie odwołany

w 2024 r. – 27 października,
w 2025 r. – 26 października,
w 2026 r. – 25 października.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

uważam, że 18.02.2024 12:33
Głupie gadanie o "wpływie na tryb życia" - a kto ma tak regularne godziny snu, że ani nie poczyta dłużej książki, ani nie wyjedzie wcześniej do pracy, ani nie pójdzie do kina, teatru, na imprezę? A DODATKOWA GODZINA DNIA (w sensie jasności na dworze) jest bardzo potrzebna w marcu ludziom, którzy po pracy chcą AKTYWNIE SPĘDZAĆ CZAS - w tym we własnym ogródku, na spacerach, bieganiu itp...

liczby 18.02.2024 13:05
Ale doba ma 24 h a nie 25.

ponury zniwiarz ha ha ah lu cyfer 13*52 676 2024/25 18.02.2024 08:35
13*52 = 676 satanic mills co to da młyny i tak mielą czasu nikt nie zatrzyma ha ha ah

BEKA Z P*LAKÓW 17.02.2024 11:03
NASTĘPNE PIE R DOLOLO DOŃCIA, ABY TYLKO ODWRÓCIĆ UWAGĘ OD WAŻNYCH SPRAW, A W KWESTII ZMIANY CZASU STANIE SIĘ DOKŁADNIE NIC :D

Wyżuta guma to była tylko bo to tyle warte jest te gadanie 17.02.2024 00:05
Wczoraj idę na bazar ale coś mnie w but uwiera no nie. Idę jeszcze kawałek mówię dojdę już do ryneczku. Ale kurna nie daje mi to zapomnieć że coś pod spodem klapie, mlaska i uwiera. Mówię co jest tak nie może być że mi cos przeszkadza. Ale jeszcze kapkę sie zmobilizowałem. Tuż pod bramą wejściową jednak uwieranie i gdakanie było nie do zniesienia. Wiecie co?! Podnoszę nogę a tam do podeszwy guma do na ld przyklejona. Wiecie ta balonowa. A to mówię idę dalej. To tylko będzie sobie kwakać jak w komiksach.

A. Żmijewski 16.02.2024 20:44
Zasadniczo to i tak każdy umrze wtedy gdy pyr pyr pyr przyjdzie jego ostatnia godzina

radzę 16.02.2024 17:58
Działać, a nie wciąż się zastanawiać.

pozytywny 16.02.2024 14:14
Donald, kolejny raz liczymy na ciebie!

Piotruś 16.02.2024 12:06
Nie wiem czy wiecie gamonie że jak zegarek stoi to czas i tak leci. Jak nie wiedzieliście to teraz wiecie.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama